Impresii de la examenul PMP

Home Forums Certificari Impresii de la examenul PMP

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 141 total)
  • Author
    Participant

Salutare,

Pe 18 aug am reusit sa iau si eu certificarea in urma unei perioade destul de mare de invatare/teste/etc. In urma cursului din vara lui 2015, m-am hotarat pe la mijlocul lui ianuarie 2016 sa ma apuc de invatat. Targetul initial a fost de 2 ore pe zi, in principiu 6-8 dimineata, neavand alta portita. Nu intotdeauna mi-a iesit planul de invatare insa cu rabdare am reusit sa dau acum in august.

Referitor la examen, intr-adevar pe langa faptul ca trebuia sa intelegi si sa te decizi in timp util fost un test de anduranta si rezistenta la stres. Recomand castile pentru o mai buna concentrare.

Intrebarile nu au fost de jumatate de ecran sau sa dai scroll cum citisem prin unele locuri. Intrebari destul de scurte cu maxim 4 randuri.

Au fost multe intrebari stakeholder related. Practic mi-a picat din tot, dar majoritatea implicau si stakeholder.

Mie mi s-au parut foarte asemenatoare cu Rita, poate chiar as spune unele erau aproape la fel, sa spun un pic formulat diferit.

Intrebari multe de gandit genul s-a intamplat ceva, ce trebuia sa faca pm-ul (astea mi s-au parut mai complicate). Tot felul de intrebari cu situatie in care s-a intamplat ceva sau se va intampla ceva iar pm-ul ce trebuia sau va trebui sa faca.

Nu mi-a picat etica,cost direct/indirect, ROI. In rest a picat din absolut tot.

La formule au picat banale, daca ti-ai notat formula sa nu te ametesti pe acolo, le faci din ochi.

La PERT a picat un pic invers: iti dadea pert, 2 din O,P sau M

si sa zici care e al 3-lea, gen cate e P.

Eu unul nu am putut sa tocesc ITTO, am mers pe ce am inteles (recomand Crowe de citit) si aici mi-a fost cel mai teama ca nu nimeresc vreun input ceva.

Procentajul la ultimele teste in pregatire a fost undeva la 80% inainte de examen.

Succes !

Lucian

Participant

Salutare,

Dupa o mult asteptata perioada de relaxare revin si eu cu impresiile legate de examen.

Examenul nu a fost foarte greu. Eu am terminat cu vreo 20 de min inainte de expirarea timpului.

Ca si dificultate, se aproprie de Lehman. Daca obtineti un procentaj bun la testul de 175 de intrebari al lui Lehman, ar trebui sa va descurcati la examen.

Eu am facut destul de multe teste in perioada de pregatire: Lehman, Rita Super PMP, toate testele pe grupe de procese din Rita Fastrack, PM STUDY, HEAD FIRST, izenbridge.com, pm-exam-simulator.com, Crowe, Kerzner…

Desi poate suna ciudat, examenul m-a solicitat mai mult fizic. In timpul examenului nu aveti voie cu nimic la voi. Fara apa si fara mancare. Daca vreti sa va duceti la baie sau sa beti apa, o faceti pe timpul vostru.

Pentru examen, va recomand sa puneti accent pe Stakeholders, Procurements si Risks.

Aprope toate intrebarile sunt situationale.

Sa stiti bine formulele pentru SPI, CPI, CV, SV(sa stiti interpretarea acestor rezultate), EAC (BAC/CPI) si EMV.

Nu au fost multe intrebari cu calcule.

E bine sa va notati formulele in cele 15 min pe care le aveti inaintea inceperii testului.

Au mai fost cateva intrebari cu diagrame (legate de critical path).

Ca sa reiau ce au mai zis si altii inaintea mea, ascultati-l pe Narciss si totul va fi bine.

Multumesc Narciss pentru tot suportul acordat!

Participant

Salut,

Doresc sa obtin certificarea PMP.

Am cateva intrebari:

1. La ce interval de timp (6, 12 sau 18 luni) apare o noua editie de PMP Exam Prep, Eighth Edition – Updated: Rita’s Course in a Book for Passing the PMP Exam?

2.Este nevoie si de alte materiale?

3.Unde se sustine cursul de PMP avand-ul ca trainer pe dl-ul Narciss? si la ce pret?

4.Toti cei care ai obtinut certificarea de PMP a-ti lucrat ca Project Manager?

5. Daca nu sunt eligibil pentru a sustine acest examen, pierd suma aferenta lui?

6. Am absolvit un curs de Project Management Fundamentals , ce totaliza 21 de ore, sunt in luate in calcul aceste ore?

7. Deasemenea am urmat si alte cursuri on-line Project Management Professional si Agile Project Management, pe care le pot justifica, la ILX Group in Londra, se pot adauga in cuantumul celor 35 de ore necesare?

Multumesc anticipat!

Bogdan Eparu

1. Cartea Ritei se sincronizeaza in aparitii cu PMBOK Guide. Deci cu siguranta dupa ce va fi publicata editia a 6-a a PMBOK Guide va aparea si o noua editie a cartii Ritei. Uneori mai apare o versiune actualizata a cartii si intre timp, de exemplu cum s-a intamplat in 2016 pentru a sta in sync cu noutatile anuntate de PMI in ceea ce priveste structura sau continutul examenului intre publicarea a doua editii PMBOK Guide.

2. Se pare ca in ultimul timp intrebarile in examen nu prea mai seamana cu cele din Rita si de aceea o expunere la intrebari cat mai diverse este recomandata. De aceea consideram ca Rita nu este suficienta.

3. Nu dorim sa facem reclame la companii de training pe acest site. Am redirectionat adresa dvs. de email pentru a primi raspunsul la aceasta intrebare.

4. Nu toti cei care au obtinut certificarea au lucrat ca Project Manageri. Insa au fost in roluri care pot fi asimilate din punct de vedere al responsabilitatilor cu unul de project manager. De altfel nu rolul este important ci ce anume activitati au fost desfasurate.

5. Va recomandam sa validati eligibilitatea inainte de a face aplicatia online pe pmi.org si a a plati. Daca aplicatia este respinsa veti primi o parte din bani inapoi. (se retin din cei 555 USD, vreo 100 si ceva de USD).

6. Da, pot fi luate in calcul acele 21 ore de pregatire de Project Management, dar nu sunt suficiente. Trebuie 35 de ore.

7. La trainingurile online nu mai putem da un raspuns sigur. Trebuie vazut concret de la caz la caz. Aici depinde de curricula, de numarul de ore de contact cu trainerul sau daca sunt inregistrati ca R.E.P.

Participant

Buna,

M-am gandit “sa nu-i stric statistica lui Narciss” si saptamana trecuta cand am dat examenul am reusit sa-l trec.

Din punctul meu de vedere examenul nu-i greu, ba chiar mi s-a parut usor comparativ cu super Rita si Lehman :). Pentru mine au fost grele primele 10 minute pana am “reusit sa ma adun” si sa-mi dau seama ca intrebarile de fapt nu sunt complicate si ultimele 20 de intrebari pe care nici macar nu mai puteam sa le citesc si pe care cred ca le-am rezolvat in timp cel putin dublu fata de mod normal. Am terminat testul in 3 h si 5 minute dupa care am luat o foarte scurta pauza si am revizuit ce am marcat.

Pentru cine se sperie de calcule, consider ca nici macar nu-ti trebuia calculator :).

Ca si impresie generala consider ca daca Narciss iti spune “du-te la examen ca esti pregatit” cu siguranta stie ce spune si nu trebuie sa te temi de nimic :).

Succes!

Mioara

Participant

Buna Mioara,

am cateva intrebari la care as dori un raspuns:

1) intrebarile… sunt lungi asa cum s-a mai discutat pe aici..paragrafe ?

2) intrebarile cu input-TT_output sunt numeroase?… am invatat sa gandesc logic si le stiu pe cele importante, dar am mai facut cateva exercitii de pe net in care greseam.

3) pe ce teste de pe net sa ma axez?

multumesc frumos de tot!

Participant

Buna,

Am obtinut certificarea de curand.8 Noiembrie.

este un examen solicitant atat fizic cat si psihic.

cazurile au fost destul de multe, iar intrebarile lungi.

timpul a trecut rapid, asadar e nevoie de contentrare maxima timp de 4 ore.

cu persevernta, in 3 luni de invatat ( citit PMBOOK 3 ori, Rita 3 ori, apoi teste continuu si recapitulare topicuri) poti lua certificarea. este important sa nu existe pauze de la invatat.

cat despre ITTO, le-am invatat logic si la momentul examenului pot spune ca aveam unele scapari, dar nu cred ca am avut mai mult de 3 intrebari de acest gen.

spor in continuare!

Calin ProdeaCalin Prodea
    Participant

Salut.

Am obtinut certificarea pe 27 Noiembrie. Multumesc lui Narciss, din nou, pentru suportul oferit in perioada de invatare.

Eu am invatat vreo 8 luni. N-am avut posibilitatea de a aloca un timp saptamanal suficient de mare, incat sa pot sa ajung mai repede la examen. Va rog sa nu luati durata asta ca relevanta, pentru ca se poate si mai repede. De asemenea, daca nu ma fortam cu o inscriere putin inopinata, probabil nu dadeam examenul nici pana astazi

Examenul mi s-a parut greu. Chiar peste Rita SuperPMP, dar pun asta si pe o perioada lungita de invatare. Presupun ca daca as fi comasat mai bine perioada de invatare, aveam alta impresie acum.

La examen am primit multe intrebari din Stakeholder management. Chiar foarte multe. Examenul este solicitant din punct de vedere fizic si psihic si va recomand sa-l dati intr-o duminica. De preferat cat mai de dimineata. Asa aveti timp sambata sa va odihniti si terminati rapid.

Daca mai aveti intrebari, va raspund bucuros.

Spor si succes.

Participant

Bună / Salut,

Eu am dat examenul și am luat certificarea azi.

Am început pregătirea pe la mijlocul lui iulie, deci am avut cam 5 luni de învățat susținut (săptămâni cu 3-4 seri de învățat, săptămâni cu zile de concediu, săptămâni cu învățat atât ziua cât și noapte).

Învățatul s-a bazat pe:

– cartea Ritei,

– slide-urile de la cursurile lui Narciss

– PMBOK Guide

– căutări intensive pe net unde nu mi se legau lucrurile

– suport de la Narciss la întrebări / nelămuriri

– sesiuni de teste de câte 4 – 7 ore + debriefing.

Toate astea au fost acompaniate de băiatul meu care de la începutul învățatului până la certificare s-a ridicat în picioare, a învățat să se urce și să coboare din pat, alte reușite mari pentru el și a ajuns la 10 luni.

De luni până azi senzația era din ce în ce mai intensă că nu sunt destul de pregătit pentru examen.

Odată ajuns în fața calculatorului în sala de examen (după controlul mai ceva ca la aeroport) toate emoțiile au dispărut și ”ce o fi o fi”.

Întrebările au fost foarte multe legate de stakeholderi în combinație cu toate grupele de procese, referindu-se direct sau nu la ei.

Gradul de dificulatate ridicat îl dă faptul că trebuie înțeles sensul și substratul întrebării; sunt informații extra care par că au legătură cu ceea ce îți cere dar nu au.

Aproape toate întrebările au fost contextuale, din care trebuia să îți dai seama că se referă la un input, T&T sau output.

Eu am avut 2 momente de cumpără la întrebările 100 și 150. La întrebarea 150 m-am ridicat și am făcut câteva mișcări pe loc să mă destind, să îmi întind mușchii pentru că simțeam că încep să răspund doar pentru a termina.

Am terminat cele 200 de întrebări în 3h 25m.

Am mai folosit cam 20 de minute să trec prin intrebarile marcate, iar la 2 din ele, după ce m-am uitat mai liniștit, am schimbat complet răspunsul, în sensul că am ales un răspuns pe care îl marcasem incorect în primă fază.

Bottom line, dacă învățați bine nu ar trebui să aveți probleme la examen, dar oricât de bine ați învăța luați-l în serios, pentru că el vă ia pe voi

Multă cafea și Succes!

Participant

Salutare tuturor,

Tot pe 22 Decembrie 2017 am luat examenul PMP la fel ca și Alex. Nu mă întrebați câte am nimerit corecte pentru că și eu aș vrea să știu dar am fost 3x proficient și 2x moderately proficient.

Eu unul am mers pe o învățare accelerată, mai exact am făcut cursurile la sfârșitul lui octombrie 2017 și am profitat de un program mai relaxat în această perioadă pentru a trage tare.

Pentru parcurgerea materialelor descrise în postul de mai sus am alocat aproximativ 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămână. Am luat fiecare capitol din cartea Ritei în parte, câte trei treceri (prima pentru sublinierea elementelor importante, 2 și 3 pentru înțelegerea lor; memorarea nu a fost niciodată o țintă pentru mine). Înainte de a trece la următorul capitol am făcut testul din cartea Ritei și debriefing serios să înțeleg de ce am aplicat o logică greșită.

Imediat ce am terminat materialul de parcurs am început o sesiune intensivă de teste, programate de către trainer, făcând și două seturi a 200 de întrebări pe zi cu tot cu debriefing.

Am combinat Rita cu Lehman și alți autori pentru a mă confrunta cu cât mai multe abordări.

La examen am decis împreună cu trainerul să mă înscriu atunci când am sărit bine de 80% la teste și m-am menținut acolo.

Cu emotțiile de rigoare (nu scapi de ele indiferent cât tragi) m-am prezentat la examen și vă mărturisesc că anduranța dezvoltătă în sesiunile de testări intensive a fost foarte bine venită. Cele 3 ore plus instrucțiunile anterioare și chestionarul final au trecut precum o clipă.

Nu am luat nicio pauză și îmi țineam evidența pe hârtie la fiecare 50 de întrebări ce timp am vs incrementul de o oră planificat.

Am răspuns la întrebările pe care le cosideram dificile f repede (top of mind) marcându-le pt review. La final, având vreo 80 de minute la dispoziție am trecut încă odată peste ele să fiu sigur că am stors tot ce puteam și asta a fost.

Recomand folosirea căstilor disponibile pentru neutralizarea zgomotelor din jur dar NEAPĂRAT cu tot cu dopurile mici altfel vă scoate din sărite aerul codiționat (eu am nimerit fix sub el). 4 ore poate fi destul pt corp așa că la fiecare 25 de întrebări îmi ofeream un mic ”premiu” prin schimbarea poziției în scaun (excepțional de altfel) și întinderea mâinilor și pisioarelor. Nu uitați să clipiți/lăcrimați pentru irigarea ochilor. Creioanele de pe masă ajută pentru consumerea energiei în exces și poate vă aduc aminte de sublinierile de acasă.

Întrebări multe din stakeholderi și la mine însă au lipsit cele de încadrare a unei activități într-un proces anume. Întrebări bazate utilizarea de formule aproape inexistente (doar beta, PV/EV/CV…).

Deși există parcare cu plata lângă univeristate vă recomand un taxi (pentru a scăpa de nervii inevitabili din trafic) și ajungeți cu 30 de minute mai devreme pentru a face check-in-ul și a intra în teminal…pardon sala de testare.

Una peste alta experiența a fost una plăcută și acum chiar nu știu ce să fac cu timpul liber rămas Ascultați de trainer și nu vă păcăliți pe voi înșivă raportând valori false pt testele de acasă. Este o certificare grea și costisitoare.

Participant

Buna,

Se pare ca data de 22 este cu noroc. Pe 22 Ianuarie 2017 mi-am luat certificarea PMP. Cursurile le-am realizat la mijlocul lui Aprilie 2016. Targetul meu era de a da certificarea la sfarsitul lui Iunie. Am inceput sa studiez in Mai din cartea Ritei – in fiecare week-end si cate 2 ore pe seara. Continuat si in Iunie, dar am fost nevoita sa ma opresc pentru ca am ramas insarcinata si din pacate primele luni nu m-au ajutat deloc la capitolul concentrare. Am incercat din nou in August, dar nu reuseam deloc sa trec de pragul de 70 % la teste si m-am oprit considerand ca este nevoie de o pauza pentru asezarea informatiei.

In Decembrie motivata de succesul lui Calin, dar si cumva impinsa de deadline-ul nasterii (sfarsitul lui Februarie – stiam ca va fi mai greu sa citesc manualele cu un copil nou nascut in brate) am reluat materia – Rita, PMP Book, slide-urile de la Narciss si multe teste. In total am invatat 4 saptamani din care 2 continuu – aproximativ 8 ore pe zi. Cu fiecare test pe care il dadeam scorul crestea. Ajunsesem sa realizez un test de 200 intrebari in aproximativ 3 ore. Se pare ca informatia pe care o acumulasem in vara nu se pierduse complet, ci dimpotriva m-a ajutat sa progresez rapid.

Testul de acreditare poate fi comparat cu Rita SuperPMP ca si complexitate.

Ca si rezumat am avut asa:

– multe intrebari situationale cu variante de raspuns din Quality, Risk, Stakeholder, Communication, deci e bine sa stiti foarte bine aceste capitole.

– Intrebari legate de ITTO in proportie de 25 % – acestea imi placeau cel mai mult desi initial aveam cele mai mari emotii – preponderent apareau ca variante de raspuns Cause and Effect Diagram cu diferitele ei nume bineinteles, Beta distribution.

– Aproximativ 20 % intrebari legate de initiere si closing

– rare intrebarile cu formule – doar 2 intrebari unde a trebuit sa calculez critical path-ul, 2 legate de CPI si BAC, 2 cu canalele de comunicare. Spre suprinderea mea nu a fost nici o intrebare de etica profesionala, desi le asteptam cu interes.

Sugerez sa stiti foarte bine Initierea si controlul – sunt cele mai simple intrebari, materie usoara si o sa va aduca raspunsuri corecte. Eu am iesit Proficient la acestea (o sa vedeti ca la sfarsitul testului fiecare grup de procese este incadrat in Profient, Moderate si Below). Legat de intrebarile situationale este foarte important sa stiti odinea lucrurilor si sa faceti disctinctia intre Best si Next, mai exact daca trebuie sa evaluezi, sa updatezi documentele sau e nevoie de change request.

!!!! Marcati doar intrebarile la care vreti cu adevarat sa va intoarceti! Dintr-un exces de zel eu am marcat foarte multe intrebari crezand ca voi avea mai mult timp de review, iar cand a trebuit sa ma intorc nu am mai avut timp sa ajung pana la final – examenul l-am terminat in 3 ore si 40 de minute – deci am mai avut 20 minute pentru review. Am luat o pauza dupa 2 ore de 10-15 minute – cam atat dureaza verificarile, mersul la toaleta si bautul unui pahar cu apa.

!!!!! Tineti cont de planul de invatare propus de Narciss! Este conform stilului fiecarei persoane. Deasemenea nu uitati sa il tineti la curent cu evolutia pentru a putea personaliza noul plan.

Dupa cum au spus si colegii mei, pe langa faptul ca este important sa stiti bine materia este nevoie sa va pregatiti si fizic pentru a sta 4 ore pe scaun, concentrati, fara apa sau mancare. Pentru mine cel mai complicat lucru a fost lipsa apei, dar si faptul ca a trebuit sa port castile de antifonare – acestea imi dadeau dureri de cap si inevitabil imi lau din concentrare.

La final as vrea sa multumesc inca odata lui Narciss pentru tot feedbackul oferit pe parcursul planului de invatare si increderea acordata.

Bafta! Sunt sigura ca veti reusi!

Numai bine,

Nico

Participant

Salutare!

Pot sa anunt si eu cu satisfactie ca am sustinut examenul PMP si am obtinut certificarea in ultima zi a lunii Ianuarie -31.01.2017.

In ceea ce priveste continutul examenului, nivelul de dificultate identificat este undeva sub cel de la testele SuperPMP.

Au fost preponderend intrebari situationale , dar fara prea multe cu un continut al intrebarii de jumatate de pagina, cum am regasit pe parcursul sesiunilor de testare din perioada de pregatire.

Ca idee de ansamblu am parcurs cele 200 de intrebari in aproximativ 3 ore, avand un numar destul de mare de intrebari bifate pentru review(as spune aproximativ 60).Din acestea in perioada ramasa am reusit sa validez ca raspuns final in jur de 50, restul de 10 inca aveau anumite semne de intrebare/nesiguranta cu privire la raspunsul corect.

Destul de putine intrebari care sa contina aplicarea unor formule, foarte putine din zona de network diagrams, lasand loc la multe situationale si procese.

As putea mentiona si eu, ca au existat destul de putine intrebari de etica profesionala.

Am luat o pauza dupa cele trei ore, pentru o vizita la toaleta si hidratare, dupa care m-am intors pentru review-ul intrebarilor marcate.

Ca si perioada de pregatire, dupa sustinerea cursului de acumulare 35 ore, pe care l-am avut in perioada 10-14 Octombrie 2016, am avut o perioada de o luna si jumatate cand am fost blocat de alte activitati si nu am reusit sa studiez mai nimic.

Am inceput sa studiez focusat undeva la inceput de decembrie, cu un program de aproximativ 4 ore pe zi.Exceptand perioada 22.12-4.01, am reusit sa mentin acest ritm sustinut, urmand planul de studiu si testare pe care l-am convenit impreuna cu Narciss.

Ultima saptamana inainte de examen mi-am alocat-o exclusiv sesiunii 2 de testare intensiva, care pot sa va spun ca m-a stors efectiv de resurse.

Ca si imagine de ansamblu, sustinerea examenului de certificare PMP impreuna cu perioada aferenta de pregatire, mi s-a parut cel mai dificil examen pe care l-am experimentat pana acum.Nu vreau sa va sperii, este pur si simplu o impresie personala, a fost foarte solicitant.

Asa…ca istorioara amuzanta, pentru accesul la examen am venit pregatit cu pasaportul.Problema e ca pasaportul imi expirase pe 30 Ian 2017, cu o zi inainte de data examinarii.Am avut noroc sa am la mine si buletinul si un card bancar, altfel eram trimis acasa fara nici o problema.(problema mare daca nu esti din Bucuresti si vii de la Iasi, ca mine).Bine ca povestea a avut un Happy End!!!

Tin sa-i multumesc lui Narciss pe aceasta cale, pentru suportul si informatiile utile pe care mi le-a transmis pe parcursul perioadei de pregatire, consider ca a cantarit mult in tot procesul.

Va sfatuiesc sa faceti tot posibilul sa va mobilizati si sa mergeti la examen.Satisfactia obtinerii certificarii dupa o perioada de “sacrificiu” este pe masura asteptarilor.

Mult succes tuturor si realizari cat mai satisfacatoare!

Dan

Participant

Salut tuturor,

Eu am dat examenul si luat certificarea pe 26 Martie 2017. Intro Duminica dimineata, ce v-asi recomanda si voua, caci astfel puteti sa va relaxati Sambata, sa uitati de carti si teste, si duminica sa mergi plini de puteri la test. Plus, duminica dimineata nu gasiti ambuteiaje in Bucuresti

Am inceput pregatirea la inceputul lui Ianuarie 2017, am alocat aproximativ cate 2 ore pe zi si 4 ore in weekend, urmand planul de pregatire propus de Narciss – citit Rita si teste (in total am citit Rita aprox. de 2 ori cap coada, si apoi reveneam la capitole in fuctie de neclaritati) urmat de o saptamana de testare intensa, apoi focus pe ITTO si exercitii pe arii (FastTrack).

Examenul mi-sa parut greu. La simulari terminam in aprox. 3:15 cu tot cu pauze total 10-15 min. La test mi-a luat aproape toate 4 ore cu o pauza de 3 min pentru hidratare. Multe intrebari mi s-au parut formulate in special complicat si necesitau recitire. In general, intrebarile nu sunt foarte lungi 5-6 randuri in medie.

Examenul l-am inceput cu un brain-dump de formule pe ciorna. Puteti face aceasta din moment ce incepe prima intrebare, nu aveti voie sa scriti pana nu incepe testul.

Intrebari:

– Intrebari de etica nu mi-au picat nici una.

– Intrebari cu next best first sunt mai putine decat m-am asteptat.

– Majoritatea intrebarilor sunt situationale preponderent din Quality, Risk, Stakeholder, Communication, unde ti se da situatia si la sfarsit te intreaba “what should/would you do?”.

– Intrebari de ITTO se intalnesc destul de multe, deci este important sa intelegeti logica acestora.

– La fel este foarte important sa cunoasteti ordinea proceselor.

Cel mai bun sfat ar fi sa urmariti planul de pregatire propus de Narciss si sunt sigur ca veti lua certificarea!

Succes!

Participant

Salutare

Tot pe 26 Martie 2017 am obtinut si eu certificarea.

Am inceput pregatirea pe la inceputul lunii Iulie 2017, cate 2 ore pe zi. Targetul meu era sa obtin certificarea in luna noiembrie, dar din anumite motive a trebuit sa fac multe pauze de la invatat. Recomandarea mea este ca dupa curs sa se urmeze o sesiune intensiva de invatat si teste, deoarece informatiile primite la curs sunt inca proaspete.

Procesul de invatare a constat in:

– cartea Ritei (2 citiri)

– slide-urile de la cursurile lui Narciss

– PMBOK Guide (3 citiri)

– căutări de explicatii pe net unde nu intelegeam

– suport de la Narciss la nelămuriri

– sesiuni de teste de câte 4 – 7 ore + debriefing (peste 4000 de intrebari).

Despre exament pot spune ca este un pic deasupra SuperPMP-ului. Examenul este solicitant atat fizic cat si psihic. Mi-a trebuit in jur de 3 ore si 50 de minute ca sa termin, cu o pauza de 15 minute.

Intrebarile, ca si still, au fost un pic diferite fata de ceea ce am intalnit, dar dupa ce m-am focusat cu atentie, folosind logica am eliminat raspunsurile gresite si am ajuns la un consens. Aproape toate intrebarile au fost contextuale, din care trebuia sa iti dai seama ca se refera la un input, T&T sau output.

Cat despre distributia intrebarilor pe arii:

– multe intrebari situationale cu variante de raspuns din Quality, Risk, Stakeholder, Communication si HR.

– Intrebari legate de ITTO in proportie de 35 %

– Aproximativ 15 % intrebari din initiere si closing

– Intrebarile cu formule (in jur de 15 intrebari) la care a trebuit sa calculez critical path-ul, CPI, SPI, EAV, PTA, communication channels . Ce mi s-a parut ciudat a fost faptul ca nu s-a folosit aceeasi diagrama la CPM. Am avut in jur de 3 diagrame diferite din care a trebuit sa raspund la intrebari diferite (critical path, total float, etc).

La final vreau sa ii multumesc din nou lui Narciss, pentru suportul si increderea acordata pe parcursul procesului de invatare.

Multa bafta tuturor.

Alex Iancu

Participant

Salutare,

In primul rand felicitari tuturor cursantilor care au reusit obtina certificarea.

Din experienta avuta pot sublinia ca unul dintre obstacolele cel mai des intalnite a fost dificultatea cu care reuseam sa ma mentin concentrat si sa nu fiu intrerupt atunci cand invatam.

Cand ai si un bebe mic in zona, totul devine o provocare!

Asta este si motivul pentru care l-am sustinut atat de tarziu si nu cand mi-am propus eu in Decembrie 2016.

Este foarte important sa acorzi aceeasi atentie fiecarui capitol indiferent cat de bine crezi ca il stapanesti.

In mod cert, Narciss a fost un real sprijin si de multe ori m-a ajutat sa reflectez mai bine asupra metodei de studiu.

Examenul in sine nu a fost nici usor dar nici greu, insa cu siguranta a fost cuprinzator.

Important pentru examen este sa stii ITTO aproape cum stii formulele.

Pot spune ca m-am incadrat in timp destul de bine si am avut timp sa revizuiesc si intrebarile marcate (nu pe toate dar a fost suficient).

Vointa, determinarea si ajutorul lui Narciss sunt principalele ingrediente care aduc certificarea.

Multa bafta tuturor.

Andrei Lipianu

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 141 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.