Impresii de la examenul de PMI_ACP

Home Forums Certificari Impresii de la examenul de PMI_ACP

Tagged: 

Viewing 46 post (of 46 total)
  • Author
    Participant

In cazul meu studiul pentru certificare a inceput la ceva timp dupa cursul Target PMI-ACP din octombrie 2019, trecand prin suportul de curs de la PMACCESS, apoi  migrand catre manualul lui Mike Griffiths pe care l-am parcurs de vreo 3-4 ori pana m-am imprietenit cu majoritatea conceptelor si notiunilor.

<!–more–>

Am raspuns la aproximativ 1000 de intrebari de testare a cunostintelor folosind aplicatia PMFast Track PMI-ACP pusa la dispozitie de catre Mihai Olaru, care m-a sprijinit si m-a incurajat pas cu pas, mai ales spre finalul pregatirii cand am trecut la simularea examenului propriu-zis si aveam nevoie de un coach sa imi spuna ca sunt gata de examen.

Inainte de sustinerea examenului, am parcurs urmatorii pasi: crearea contului pe website-ul celor de la Project Management Institute, transmirea aplicatiei cu experienta specifica in zona de Agile si cea generala in project management, care a fost acceptata in 6 zile de la transmitere, fara alte cerinte suplimentarea de auditare, achitarea taxei de examen si apoi identificarea unui centru de sustinere a examenului, plus programarea acestuia, etapa in care am sunat si la centru pentru a valida disponibilitatea lor (desi nu e necesar, intrucat confirmarea inscrierii este transmisa pe e-mail).

Examenul l-am sustinut la Centrul Pearson Vues gazduit de Computerland Romania in conditii decente si de siguranta, avand in vedere contextul COVID-19. Am avut norocul ca in intervalul in care m-am programat pentru examen sa nu fie si o alta persoana programata, astfel ca am avut linistea necesara pentru a ma concentra asupra celor 120 de intrebari.

Spre deosebire de testele de verificare a notiunilor atasate manualului PMI-ACP, intrebarile de examen au fost situationale, iar in anumite cazuri am avut senzatia ca orice raspuns as alege, nu e cel mai nimerit. Cu toatea astea, rezultatele mele au fost „Above target”. A fost unul din cele mai ciudate examene sustinute pana in prezent, pentru ca desi invatasem atat de mult, am avut senzatia ca nu mai stiu nimic. 🙂

Timpul de examen a fost destul de generos, respectiv 3 ore, insa insuficient pentru a face si review tuturor celor 120 de intrebari. Referitor la cele 7 arii de pregatire si intrebarile aferente, nu am sesizat ca la o anumita categorie sa fie mai greu de raspuns.

Traseul meu de invatare nu a fost neaparat unul secvential, de tipul prima saptamana- Capitolul x, a doua saptamana – Capitolul y etc., intrucat calatoria spre certificare s-a intrepatruns cu alte evenimente si experiente de invatare, astfel ca a trebuit sa iau si cateva pauze. De aceea, timeboxul care s-a conturat in jurul cursului, studiului si examenului de certificare a ajuns la 2 ani, cu efort sustinut in ultimele 3 luni inainte de examenul de certificare.

In eforturile mele de a „imblanzi” manualul lui Mike Griffiths, am avut si cateva experiente de pregatire a unor materiale ppt. si de prezentare a acestora la locul de munca, acoperind notiuni legate de Adaptive planning, Agile mindset, Scrum Framework, Feature Driven Development, Continuous Improvement cu accent pe Effective Retrospective, in functie de nevoile de invatare sau de fine tunning identificate la nivelul echipelor cu care lucrez. Invatam si ne internalizam mai bine materia atunci cand ii invatam pe altii.

Daca ar fi sa privesc aceasta experienta in termeni de lessons learned, as zice ca nu poti urca dintr-o data o treapta inalta cat tine. Pe langa timpul alocat studiului propriu-zis, consider ca e necesar si un timp pentru sedimentarea notiunilor invatate, revenind cu o recapitulare sau cate sunt necesare. In plus, as evidentia si punerea accentului pe nevoile de invatare ale persoanei care se certifica si modul in care poate deveni mai folositoare comunitatii in care lucreaza, evident, fara a neglija cerintele programei de examen.

Il recomand pe Mihai Olaru cu toata increderea si recunostinta pentru felul in care isi sustine cursantii care se pregatesc pentru certificare. Mihai a fost mereu prompt raspunzandu-mi la toate intrebarile adresate pe e-mail, mi-a pus la dispozitie materialele necesare, m-a incurajat si a fost flexibil in ceea ce priveste programul de invatare, m-a consiliat in vederea pregatirii si transmiterii aplicatiei pentru examenul de certificare si mi-a impartasit din experientele si impresiile altor alumni referitoare la centrele si conditiile de examinare.

Viewing 46 post (of 46 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.