Impresii de la examenul de PMI_ACP

Home Forums Certificari Impresii de la examenul de PMI_ACP

Viewing 9 posts - 31 through 39 (of 39 total)
  • Author
    Participant

Buna tuturor,

Ieri am incheiat cu succes procesul de certificare.

Totul a inceput acum vreo 2 ani, cand am devenit constient de importanta in crestere a proceselor adaptive (agile).

Asa in sfarsit anul acesta ca m-am inscris la un curs, la cineva pe care il cunosteam – Mihai Olaru. Nu garantez ca daca nu era pandemia de COVID19 ma inscriam, dar am profitat de faptul ca am fost fortati sa stam acasa …

De la curs pana la examen au fost aproximativ 8 saptmani, o perioada optima pentru stilul meu de lucru.

Recomand ca sa nu lasati o perioada ‘moarta’ intre curs si momentul in care va apucati de invatat, altfel riscand sa pierdeti o cantitate mare de informatii si sa mariti timpul de lucru. Desi cei mai multi dau timpul mediu de lucru 50-60 de ore, cred ca am studiat in jur de 100 de ore.

M-au ajutat mult cartea lui Mike Griffiths si testele lui. Overall insa, cred ca cheia succesului a fost disponibilitatea lui Mihai de a raspunde la intrebari si de a oferi niste materiale suplimentare. Am si un Excep cu rezultatele la toate testele.

In ordine crescatoare, din toate materialele folosite cred ca cel mai jos a fost Andy Crowe si cel mai sus Mike G si Udemy.

Am preferat sa ma inscriu la un centru ca sa dau examenul, desi se poate da si de acasa. Insa am zis ca acasa exista oricand riscul sa intre copilul sa ma intrebe ceva, sa dea vecinul niste gauri cu bormasina, sau chiar sa pice netul.

Am ales centrul IT LEarning (pe la Piata Muncii) nu pentru ca i-as fi stiut, ci ca era singurul din Bucuresti care si-a reluat activitatea atunci cand eu eram gata de examen. Experienta a fost cam de 3/5. Este usor de ajuns, insa am picat in sala cu cineva care rasfoia niste foi (dadea un examen la care avea voie sa se uite pe materiale), si asta mi-a distras atentia vreo 10 minute, pana cand am reusit sa dau de cineva care sa-mi dea niste dopuri pentru urechi. Da, acea persoana care supraveghea examenul nu s-a prins ca am nevoie de ajutor, desi am tinut mana ridicata cateva minute.

Continutul examenului a fost mai greu decat ma asteptam; viteza de lucru a fost mica, in sensul ca dupa 20 de intrebari aveam o medie de raspuns la 2 minute, iar de-abia pe la intrebarea 70 am ajuns la 1.5 min pe intrebare, atat cat e maximul.

Intrebarile au fost undeva la 3 randuri lungime in medie, nu cred ca au fost mai mult de 5 care sa aiba un singur rand. Foarte multe situationale.

Foarte multe interpretabile, iar din cauza vitezei scazute pe care am avut-o nu am avut timp de review pentru cele flagged for review. Practic am terminat cu 1 minut inainte de incheierea timpului alocat. A, am uitat sa zic ca nici pauza nu am avut timp sa iau, ma mai ridicam sa imi dezmortesc corpul din cand in cand.

Rezultatul examenului (6 din 7 Above target) insa a aratat ca probabil am fost prea demanding cu mine insumi 🙂

Cam atat, sper ca acest feedback va ajuta.

Succes tuturor!

Marian

GeorgeGGeorgeG
    Participant

Salutare tuturor,

Legat de experienta mea pentru examenul PMI-ACP va pot spune urmatoarele:

Fiind pasionat de Agile si avand ceva experienta practica, mi-am dorit sa cunosc atat detaliile cat si sa obtin certificarea.

Cursul l-am urmat un Decembrie 2019 si a fost foarte interesant fiindca s-a axat pe partea practica si pe situatii intalnite in job-ul de zi cu zi.

Am avut o tentativa de studiu in decembrie – ianuarie 2020, dupa care m-am apucat conștiincios in martie – aprilie, examenul fiind la finalul lunii mai 2020. Total studiu: 2-3 sapt initiale + cam 6 sapt. Studiu intens 2-3 sapt.

Ca idee, eu am o memorie de termen scurt foarte buna. Asta inseamna ca asimilez super rapid si mult cantitativ dar uit la fel de rapid tot ce nu tine de logica (de ex. nume). Deci, prin repede si uit si mai repede. Ca si viteza de citit, sunt lent. Cred ca este super util ca programul de invatare sa fie ajustat modului de functionare al memoriei fiecaruia.

Ca si resurse, am folosit Mike Griffiths – PMI-ACP Exam Prep, Teste: Andy Crowe, PMI-ACP fast track, Udemy si un trainer bun ce mi-a raspuns imediat la orice nu facea sens in capul meu.

Ca si metoda, citeam, apoi teste si apoi pentru tot ce greseam citeam acele zone din nou, unde tot nu intelegeam apelam la trainer. Am utilizat materialul de la curs ca pe un sumar, rasfoiam si identificam unde nu are sens pentru mine sau unde nu cunosc in detaliu, apoi citeam din nou in carte. Ca si scor la teste, in final reuseam sa obtin pe la 80 %, am reusit si peste 90 %, mai rar. Testele le faceam cam in 50% – 60% din timpul total permis. Deci 120 de intrebari, cam 1.5 ore.

Examenul a fost de acasa si a decurs astfel:

Inainte cu o zi de examen am studiat doar dimineata putin, in rest relaxare.

In ziua testului, m-am trezit pe la 6-7 si pana la 10 am parcurs din nou toata cartea pe modul rapid pentru ca aveam impresia ca uit din termeni (cum spuneam mai sus, memorie de scurta durata, unde mai pui si stresul).

Aveam 3 puncte de control: ora 1: sa fiu dupa intrebarea 40, ora 2: dupa intrebarea 80, 30 de min ramase, dupa intrebarea 100.

Am avut surpriza sa fiu mereu in urma, intrebarile pareau mult mai lungi si cu situatii foarte incalcite, ori era un cuvant ce imi parea ca rupe logica, citeam orice intrebare de 3 – 4 ori si imi lua mult mai mult timp decat la teste. Pe la intrebarea 80 am accelerat astfel incat am reusit sa fac pauza dupa 100. Cred ca m-am prins ca trebuie sa citesc raspunsurile initial, astfel totul are sens mai usor. Am ramas cu 7 minute, timp de review pentru intrebarile marcate. As fi vrut sa merg la toaleta dupa 1.5 ore dar nu se permite.

Ca si scor am obtinut above target la toate domeniile.

In afara de logica si cunostinte (nu in detaliu), cred ca devine un examen mai usor pentru cineva ce poate sa citeasca super rapid dar si sa inteleaga in acelasi timp.

Va doresc mult succes!

Buna tuturor,

Acum aproape o luna, mai exact pe data de 7 Mai 2020 am obtinut certificarea PMI ACP, si voiam sa impartasesc cu voi experinta mea.

In luna decembrie 2019 am decis ca trebuie sa profit de lunile pe care le mai am pana ma intorc la munca (aflandu-ma in Concediu Crestere Copil – CCC) si sa merg la cursurile de ACP.

Zis si facut, am mers la cursul predat de Mihai Olaru, mi-a placut foarte mult, si in urma cursului am realizat ca interactiunea mea cu Agile nu avea nimic de a face cu ce este Agile de fapt.

Tin sa mentionez ca in compania (BPO-ul) unde lucram inainte de CCC se aplicau anumite metodologii agile dar la un nivel foarte redus si acesta a si fost unul dintre motivele pentru care m-am decis sa urmez cursul .

La jumatatea lunii Ianuarie am inceput sa invat si alocam 4 ore la fiecare 2 zile (avand ajutor destul de limitat cu copilul). Dupa calculele mele dupa jumatatea lunii Martie eram pregatita sa sustin examenul.

La finalul lunii Februarie terminasem deja prima lectura a cartii lui Mike Griffith si realizasem ca sunt departe de ce imi propusesem si ca lipsa mea de experinta in mediul Agil isi spune cuvantul.

Asa ca pe data de 1 Martie am schimbat strategia si am inceput sa aloc 5 ore zilnic.

In perioada aceasta am citit cartea lui Mike Griffith de 2 ori, am facut testele din carte, teste de la Andy Crowe, ACP Fast Track si Udemy.

Aveam un average de 80% si am decis impreuna cu Mihai ca ma pot programa la examen.

In ziua examenului,adica pe data de 7 Aprilie nu am mai repetat nimic, cartea o stiam aprope pe de rost .

Situatia a fost in felul urmator:

– Am dat examenul de acasa ( de la parintii mei, eu aflandu-ma acolo cu cea mica unde am putut sa ma concetrez mai mult pe invatat)

– Eram destul de stresata nu numai din cauza examenului in sine dar si a diverselor lucruri care se intamplau in jurul meu (copilul tinut pe afara vreo 3 ore ca sa nu faca galagie, vecinii tundeau curtea si strigau, sotul muncea de acasa si avea conf- call-uri cu echipa….)

– Cand am inceput examenul propiu zis am realizat ca intrebarile nu numai ca sunt foarte grele si intortochiate, dar situatiile expuse in ele nu-mi rezonau deloc cu ce invatasem din carte…nu reuseam sa corelez nimic din cunostintele dobandite cu situatiile prezentate acolo

– Pe langa toate astea supraveghetorul ma tot intrerupea pe chat si-mi cerea sa nu ma misc, sa nu citesc intrebarile cu voce tare, sa nu-mi pun mana la obraz sa nu ma inclin prea mult spre ecran….etc, multe intreruperi care se adunau deja la teancul de stress deja avut.

– Cu toate astea am reusit sa ma incadrez in timp, in ultimele 20 de minute am revizuit intrebarile marcate “for review”

– Pe toata durata examenului am avut sentimentul ca este un examen aproape imposibil de luat cu ce cunoastinte avea eu in momentul acela, desi inainte de inceperea lui eu credeam ca sunt mai mult decat pregatita.

– Evident ca NU am luat examnul

Am fost foarte descurajata si trista ,ceea ce era si normal tinand in cont ca pana in acel moment nu picasem nici un examn in viata mea, dar atunci am realizat ca eu am de fapt nevoie de mult mai multe materiale ,si teste cat mai diverse ca sa pot compensa lipsa mea de experienta.

Mihai a fost un sprijin foarte important, si dupa ce am discutat in amanunt ce anume trebuie sa fac, si mai ales ca nu merita sa abandonez tocmai acum cand mai am foarte putin, am decis sa-mi mai dau mie o sansa.

Mi-am alocat o luna in care am adaugat:

– Intre 5 si 6 ore de studiu pe zi (inclusiv weekend)

– Flash carduri, pe care le citeam zilnic

– Video-uri de la Udemy (am gasit o super oferta de criza si am profitat)

– O lista de teste verificate anterior cu Mihai la care am obtinut un average de 85%

De data aceasta am decis sa dau examenul din Bucuresti de acasa si noapte (doar atunci mai aveau ore disponibile).

Pe 7 mai 2020 am sustinut examenul si chiar daca eram mult mult mai pregatita, aveam senzatia ca o sa-l pic doar din cauza experientei anterioare.

Intrebarile mi s-au parut la fel de grele, numai ca acum puteam sa le citesc cu mai mare viteza pentru ca eram obisnuita deja cu formatul lor si am putut sa ma concetrez mai bine pe cele din domeniile care stiam eu ca au mai multa greutate la scorul final.

Am folosit pana la ultima secunda din timpul acordat ,si de data aceasta am reusit SA-L TREC CU BRIO.

Ca si concluzie dupa acesta lunga si anevoioasa experinta, va pot spune ca daca nu aveam sustinerea si implicarea trainerului meu Mihai, probabil ca nu reuseam sa obtin aceasta certificare.

El a fost prezent si implicat in tot momentul si pentru asta o sa-i raman recunoscatoare si o sa recomand cu incredere PM Access.

Cam atat despre “intamplarile” mele cu privire la cum am reusit sa obtin certificarea.

Va doresc multa bafta, rabdare, incredere in voi si sa nu uitati ca orice obstacol pe care-l intalniti in drum are scopul lui pana la urma.

Andreea

Participant

Salutare tuturor,

In cele ce urmeaza va voi impartasi putin din experienta mea legata de examenul PMI-ACP.

In perioada 27-29 mai am participat la cursul online organizat de Mihai in urma caruia m-am hotarat ca in maxim 2 luni, cat materia e inca fresh in mintea mea, sa sustin si examenul.

Cum m-am pregatit?

In primul rand mi-am achizitionat de pe Amazon cartea lui Mike Griffiths – PMI-ACP Exam Prep. Pana sa particip la curs, am citit cartea de 2 ori cap-coada.

Si mie mi s-a recomandat asa ca si eu recomand la randul meu tuturor sa treaca prin carte inainte de curs pentru ca va va ajuta foarte mult si lucrurile se vor lega mult mai usor.

Dupa curs focusul meu s-a mutat pe caietul de studiu. L-am citit cap-coada fara sa ma grabesc si incercam sa inteleg fiecare slide.

Am continuat cu aplicatia Fastrack. De aici am facut cele doua teste si apoi am facut si testele care sunt organizate pe domenii. Facandu-le pe domenii mi-a dat sansa sa vad unde stau cel mai bine si unde ar trebui sa fac improvement.

Cei care au cartea lui Mike Griffiths mai au acces la inca 60 de teste de pe pagina pmi.org. Toate aceste teste au mai mult rolul de a verifica teoria.

Cu doua saptamani inainte de examen am inceput sa fac testele de pe Udemy (3 seturi). Acestea mi s-au parut cele mai apropiate de cele de la examen. Aveau intrebari mai lungi si situationale.

In tot acest timp pe masura ce faceam testele am inceput sa citesc cartea lui Mike Griffiths a treia oara. Acum mai mult pe sarite si punand accent pe ariile unde simteam ca am lacune.

In general la teste faceam intre 80 si 85%. In contextul asta m-am hotarat sa ma inscriu la examen. Mi-am completat aplicatia si dupa 5 zile am primit raspunsul de la pmi.org iar apoi am stabilit examenul. Cu o seara inainte de examen am mai trecut o data prin prima jumatate a caietului de studiu iar dimineata, inaintea examenului, prin cealalta jumatate.

Examenul… l-am stabilit pt data de 14 iulie de acasa si mi s-a parut destul de greu. Trebuia sa citesc fiecare intrebare cu f mare atentie. Din cauza stresului uneori eram nevoit sa citesc anumite intrebari si de 2-3 ori. Mi-am setat in acelasi timp niste puncte de control. Dupa prima ora trebuia sa fiu la intrebarea 40, dupa a doua ora la intrebarea 80 si asa mai departe. De-a lungul examenului mi-am marcat pentru review vreo 5-6 intrebari dar examenul in sine l-am terminat cu 3 minute inainte de a expira timpul. In consecinta nu am mai apucat sa le fac review si oricum imi doream f mult sa inchei pentru ca ma epuizase destul de mult.

Raspunsurile… cum ziceau si alti colegi de pe forum, de multe ori 2 dintre raspunsuri erau gresite si puteau fi eliminate usor. Celelalte doua in schimb, erau f asemanatoare si de multe ori un raspuns mi se parea la fel de bun ca celalalt. Am incercat sa ma gandesc la principiile Agile dar surpriza… la unul se putea aplica un principiu la celalalt alt principiu. In consecinta alegeam varianta care imi suna mie ca ar fi cea mai ok.

Pana la finalul examenului nu am stiut daca fac bine sau nu. Daca il voi lua sau nu. Era o nebuloasa totala in mintea mea. In cele din urma dupa ce am terminat si ultima intrebare mi-a parut mesajul “Congratulations…”

Multa bafta tuturor.

Participant

Salutare comunitate,

Ajung sa scriu si eu cateva randuri aici alaturi de voi, datorita certificarii cu success a examenului PMI-ACP, in luna iulie 2020.

Ca si resurse materiale pentru pregatirea examenului, cred ca cel mai important rol l-a avut cartea lui Mike Griffiths – PMI-ACP Exam Prep. De la primele pagini citite, am avut incredere ca informatia poate fi asimilata, datorita exemplelor multiple, pe diferite subiecte ale examenului.

In materie de teste, cele din aplicatia FastTrack mi s-au parut un exercitiu excelent de testare a informatiilor legat de notiunile teoretice ale metodologiilor Agile, respectiv cele de pe platforma Udemy pentru testarea intrebarilor situationale, care fac referire de cele mai multe ori la valorile/principiile Agile.

Obtinand un scor constant de peste 85-87%, teoretic eram pregatit pentru examen.

In urma inscrierii pentru examen, am primit acordul celor de la PMI pentru aplicatie in aproximativ 4 zile lucratoare. Am optat pentru testarea de acasa, online. Fiind primul meu examen de certificare, nu pot sa compar experienta cu cea dintr-un mediul de testare la un centru acreditat, insa am remarcat cateva lucruri pe care nu le-am constientizat anterior:

– Nu este usor sa stai 3 ore in cadrul camerei laptopului

– Traiesti cu speranta ca, conexiunea ta la internet va fi una stabila

– Compatibilitatea tool-ului de testare nu e grozava cu sistemele macOS, recomand testarea cu ajutorul unui environment Windows.

Dupa inceperea examenului, trebuie sa recunosc, primele 5 intrebari nu se asemanau cu nimic din ce am citit anterior; ulterior s-a mai facut lumina. Am avut impresia ca sunt multe intrebari din capitolul Stakeholder Engagement, intrebari situationale, complicat de pus punctul pe “i”.

Cu toate acestea, uitandu-ma retrospectiv, cred ca la aproximativ 40 de intrebari nu aveam niciun indiciu daca ma apropii de raspunsul bun sau nu. Pentru restul, pe langa notiunile teoretice, daca mereu tineai cont de principiile si valorile Agile in procesul tau decizional, era relativ intuitiv raspunsul corect.

Am terminat examenul cu 8 minute inainte de expirarea celor 3 ore, am avut timp sa revizuiesc 3 intrebari pe care le lasasem marcate pentru review. Recomand revizuirea intrebarilor la care initial pare ca nu se potriveste niciun raspuns; am avut senzatia ca a 2-a oara imi este mai usor sa aleg.

De asemenea, am constientizat ca o experienta practica anterioara de implementare a unui proiect intr-o metodologie Agile ajuta foarte mult, mai ales in cazul intrebarilor situationale.

La final, dupa apasarea ultimului click, am fost felicitat ca am trecut examenul. A fost un moment de relaxare totala, dupa 1 luna de pregatire intensa; a meritat.

Dupa aproximativ 3 zile, profilul meu a fost updatat pe site-ul PMI cu noua certificare si am primit o statistica de rezultate, pe fiecare din cele 7 subcategorii ale examenului. Ma descurcasem foarte bine, am obtinut “Above target” pentru toate domeniile; am constientizat ca din punct de vedere teoretic eram pregatit pentru examen.

In schimb, la nivel motivational si de build-up a increderii, Mihai a fost cel care mi-a transmis siguranta, avand un rol extrem de important in tot acest proces de pregatire.

Va doresc bafta tuturor si daca credeti ca va pot fi de folos in pregatirea voastra, puteti oricand sa ma contactati.

De la Cluj,

Andrei Fetean, PMI-ACP

Participant

Salut!

Vă scriu câteva rânduri despre experineța mea online legată de examenul PMI-ACP, în speranța că vor fi utile pentru cei care se pregătesc pentru examen :).

De asemenea, aș vrea să precizez că am lucrat în proiecte, dar nu am avut oportunitatea de a experimenta stilul AGIL și nu am interacționat cu terminologia specifică, așa că, training-ul pregătit și susținut de Mihai a reprezentat prima mea interacțiune.

Cum m-am pregătit?

1. Am participat la cursul PMI-ACP la sfârțitul lunii martie și nu am citit nici un alt material înainte. Aici am înțeles la nivel conceptual tot ce înseamnă un proiect AGIL. Cursul a fost foarte util, Mihai a structurat informația astfel încât să fie ușor de reținut și înțeles, ne-a oferit exemple practice pentru fixarea terminologiei, aducând fără doar și poate un plus valoare în procesul de învățare.

2. După finalizarea cursului, am început imediat programul de pregătire. Aici un rol foarte important l-a avut Mihai, care mi-a propus un program de studiu în funcție de disponibilitatea mea, pe care ulterior l-am agreat impreună.

3. Am recitit cu atenie suportul de curs și am dat testele. Am avut un procentaj de răspunsuri corecte in medie de 84%.

4. Am răsfoit cartea lui Mike Griffths și am notat ce am considerat relevant. Am dat testele, iar procentul a fost în mod straniu mai mic, de 64%….

5. Am recitit cartea lui Mike Griffths cu multă atenție. Am reluat testele, iar procentajul a fost maxim.

6. Am dat testele de pe http://pmcommunity.ro, procentul a fost de 70% & 75%.

7. Am avut o pauza de o luna de zile.

8. Am recitit din nou suportul de curs & am reluat testele din Mike Griffts & testele de la curs.

9. Am făcut testele din PM FasTrack (83%-98%) & PMI ACP Undemy (75%-85%) & PMI-ACP Exam – Andy Crowe (70%-85%)

Pentru mine pregătirea a fost destul de dificilă și grea, dar mi-a placut foarte mult stilul agil și am fost motivată 🙂

Pe tot parcursul pregătirii, am avut suportul și susținerea lui Mihai, m-a incurajat de fiecare dată, mi-a răspuns ori de câte ori am avut nevoie și am făcut zoom meeting pentru a-mi explica întrebările/conceptele mai dificile pentr mine.

Cum a fost examenul pentru certificare?

Am ales să dau examenul online din comoditate și pentru a evita toată birocrația din această perioadă. Recunosc, alegerea mi-a adus și puțin stres, am avut multe scenarii dacă o să-mi pice internetul…..Dar lucrurile au mers foarte usor, m-am conectat cu 30 minute inainte de examen, am urmat instructiunile din email (sunt foarte intuitive și ușor de urmărit). Am interacționat exclusiv pe chat cu persoana care m-a supravegheat.

Pentru că nu am experiență în proiectele Agile nu aș vrea să vă spun că a fost sau nu ușor/greu, întrucât nu știu dacă ar fi relevantă sau obiectivă părerea mea, dar ce vă pot spune este că examenul a fost cu întrebări situaționale, din ce imi aduc aminte una sau două întrebări au fost de teorie pură.

Deși pe parcursul testelor din perioada de pregătire, am avut mari probleme legate de gestionarea timpului, la examinare m-am incadrat în timp, am reușit să termin cu 30 minute mai devreme și am revizuit anumite întrebări. După revizuirea întrebărilor am primit mesajul “Congratulations….” (mai mult nu am reușit să văd din cauza emoțiilor) și am fost confuză, nu știam dacă să mă bucur sau nu (mi-a confirmat Mihai că-i de bine 🙂 și ptr asta îi mulțumesc. A doua zi am primit pe email confirmarea.

Vă doresc mult succes!!

Participant

Salutare,

Sa va povestesc cum a fost si in cazul meu, un drum plin de peripetii, dar cu un rezultat fericit 😊

Eu am inceput sa invat mai serios pentru examenul de PMI-ACP undeva pe la mijlocul lui mai 2020, concentrandu-ma pe cartea lui Mike Griffiths pe care o cumparasem cam cu un an inainte. Am citit-o de 2 ori cap-coada, iar asta mi-a luat cam 3 saptamani. Dupa ce am terminat fiecare lectura am dat toate testele de la finalul capitolelor. La prima testare facusem de 78%, iar la a doua ajunsesem la 95%.

Apoi am inceput sa ma concentrez mai mult pe teste:

• intai cele de la Andy Crowe:la primul am luat 71%, iar la al doilea 74%. Unele intrebari mi s-au parut ciudate, cateva contineau concepte care nu se gaseau in cartea lui Mike G.
    • am continuat cu testele de la Fastrack, unde obtineam rezultate intre 86% si 94%. Mi s-au parut interesante intrebarile, te treceau prin teorie destul de mult. Acum, postexamen, pot spune ca sunt mai usoare decat cele de la examen…
    • apoi am continuat cu testele de la Udemy, un pic mai grele decat cele de la Fastrack, asemanatoare cu cele de la examen. Aveam rezultate de 78-86%

La inceputul lui iulie am participat si la cursul online sustinut de Mihai Olaru, curs care m-a ajutat sa recapitulez ce invatasem din carte, dar si sa consolidez cunostintele, prin multitudinea de exemple. Cursul a fost de 6 zile, 4 ore pe zi. Era al doilea curs pe care il aveam cu Mihai, stiam deja ca este un trainer minunat, care stie sa animeze discutia si are un stil de explicat care cumva ti se lipeste pe retina 😊

Imediat dupa terminarea cursului am inceput sa aplic pentru examen, avand deja cont de PMI (si o experienta precedenta cu examenul de PMP).

M-am gandit initial ca as dori sa dau examenul la un centru Paerson VUE, intrucat aveam 2 mari temeri: prima, ca imi va pica netul acasa, lucru care oricum se intampla prea rar), a doua – ca nu voi gasi 3 ore consecutive de ragaz si liniste, mai ales cu cei 2 copii energici si dornici permanent de joaca 😊

Asa ca, iata-ma inscris la examen, la centrul de la Universitate in Bucuresti, examen programat sa fie pe 3 august (eu inscriindu-ma pe 20 iulie).

Toate bune si frumoase, am continuat cu testele si cu rasfoitul cartii lui Mike G. Pe 27 iulie, primesc un mail de la Paerson VUE instiintandu-ma ca trebuie sa imi reprogramez examenul pentru ca centrul se inchide. Nu a fost precizat motivul, dar probabil din cauza covidului, bata-l vina…

Urmatoarea data cand vreun centru aparea disponibil era undeva la inceputul lui octombrie, ori asta era mult prea tarziu si ma temeam ca o sa uit o gramada de notiuni teoretice pana atunci, sau o sa pierd din avant.

Asa ca, am hotarat ca o sa il dau de «acasa», urmand sa apelez la parinti pentru a inlatura temerea 2 (temerea 1 reprezenta un risc cu care trebuia sa traiesc 😊 ).

Asa ca m-am inscris la examen online, tot cu data de 3 august, dar cu vreo 4 ore mai tarziu (online poti sa il dai mult mai repede).

Si iata ca vine si ziua examenului, incercand sa echilibrez cantitatea de apa si lichide baute inainte de examen, ca sa nu trebuiasca sa “dispar” din fata ecranului in timpul examenului…

Ma conectez cu 30 de minute inainte de incepere, respect toti pasii de acolo (testarea sistemului, poze facute la permis (btw, nu exista optiunea de buletin de pozat, ci doar pasaport sau permis de conducere), poze facute la birou din toate partile, selfie, etc.). Mi-a luat cam 15-20 minute ca sa parcurc toti pasii, asa ca am primit un mesaj in care mi se spunea sa astept pana se pregateste examenul…Super, 15 minute nu par asa mult, right? Si se face 15:00, ora examenului. Si se face 15:03. Eh, mai intarzie si ei. Si se face 15:07 (mesajul spunea in continuare sa astept pana se pregateste examenul). Hmm, mbine, mai asteptam.

Si iata cum se face 15:17 cand incep incet incet sa intru in panica, mai ales cand ai citit inainte ca daca intarzii 15 minute la examen, o sa fii descalificat… Se face 15:23 si imi vine ideea sa fac un screenshot la ecran, ca sa se vada ca eram inscris, dar ca programul imi spunea sa astept…

Incep sa il sun pe Mihai (stiam ca e in concediu ☹ ). Imi raspunde si îmi spune ca este posibil sa intarzie persoana care trebuie sa fie superviser, dar sa sun la support. Asa ca sun la suportul celor de la Paerson VUE, dupa ceva asteptare si ceva roboti, imi raspunde o tipa cu accent puternic de India, cu care a fost destul de anevoios sa ma inteleg. Eu inflacarat si deja cu dureri de cap, ea cu puternicul accent si cu o calitate a sunetului precara, in fine, rezolvam si fac rost de un numar de tichet. Intreb daca mai exista vreo sansa sa mai pot da examenul in aceeasi zi, imi spune ca nu. Intreb daca asta inseamna ca sunt descalificat si daca trebuie sa platesc din nou taxa, imi spune ca nu stie. Great…!

Deja e 16 si ceva si desi nervos, refuzam sa cred ca voi fi descalificat de la examen, fara nici macar sa apuc sa vad prima intrebare. Dau un prim mail celor de la PMI suport, sa le spun ce am patit, le trimit si screenshotul facut, le spun si tichetul IT de la Paerson VUE, primesc mail automat ca o sa mi se raspunda…

Din acel moment, timpul a inceput sa curga tare greu…Mihai a mai reusit sa ma calmeze, sa imi spuna ca se va rezolva, ca va fi bine. Intre timp, la vreo 3 ore dupa mailul catre PMI, primesc raspuns de la ei, in care imi spun ca vor analiza situatia si vor reveni cu un raspuns in 1-2 zile. Am lasat sa treaca cele 2 zile, ba chiar am lasat sa treaca 3 si, neprimind niciun raspuns, le-am dat un nou mail. Din momentul ala, cred ca am inceput sa dau refresh la mail din jumate in jumate de ora, eram stresat si voiam sa se rezolve cat mai rapid, aveam impresia ca o sa incep sa uit exponential, pe masura ce trece timpul.

Vineri seara, pe 7 august, am primit raspuns de la ei in care mi-au spus ca echipa lor inca incearca sa rezolve si ca vor reveni in 24 ore cu un mail. Fiind vineri, am lasat weekend-ul sa treaca, fara sa ma relaxez prea mult, iar luni seara, dupa 30 de ore “lucratoare” de la mailul precedent 😊 primesc in sfarsit aprobarea de la PMI ca pot sa reprogramez examenul, fara sa platesc extra taxa.

Jumate de ora mai tarziu aveam examenul programat pentru a doua zi, pe 11 august la 14:15. Ei bine, de data asta a mers, am fost contactat de cineva de la Paerson VUE dupa ce am facut toti pasii de inscriere, iar examenul chiar a inceput cu 15 minute mai devreme. Whew, primul pas era trecut.

Desi la testele de acasa reuseam sa termin 120 de intrebari in 2 ore, 2 ore jumate maxim, la examen cred ca am terminat de trecut prin toate intrebarile cu 10 minute inainte de finalul timpului. Marcasem, cred, vreo 15 intrebari de revizuit, am apucat sa ma uit rapid prin toate in timpul ramas, am schimbat raspunsul doar la una. Intrebarile mi s-au parut dificile, dar as spune ca in 80% din cazuri poti reduce raspunsurile cu usurinta la 2 variante din 4. Intrebari situationale majoritatea, precum “ce ai face daca…”, “ce ar trebui sa faca cutare daca…”, “ce nu ar trebui sa faci”, “care este primul lucru pe care trebuie sa il faci”, etc. Principiile si valorile Agile trebuie sa le cunosti, sa le stapanesti bine, sfatul de la Mihai, “take it to the team” a ajutat in destul de multe intrebari (cred ca la vreo 10-15, am dus problema din intrebare “to the team” 😊 ).

Pe la jumatea examenului incepeam sa cred cu tarie ca nu il voi trece, spre final eram convins ca trebuie sa reprogramez examenul a 3-a oara, de data asta, chiar din vina mea…

Rezultatul a venit fulgerator, “Congratulations, you have passed blablabla”, caci cine a mai reusit sa citeasca ce mai scria dupa… Si gata, s-a terminat! dupa 2 luni jumate si o prima saptamana din august tare stresanta, am reusit sa obtin si aceasta ravnita certificare. La final am primit si rezultatele mai detaliate pe mail, 7 din 7 Above Target. Yey! 😃

Nici in momentul de fata nu inteleg care a fost problema de pe 3 august sau motivul pentru care nu am putut sa intru in examen. Poate ca pe 3 nu as fi trecut oricum, si a fost sa fie pe 11. O saptamana care mi s-a parut o luna. Vestea buna catre voi este ca cica nu s-a mai intamplat asa pana acum (cel putin din experienta lui Mihai 😊). Macar, sper ca Paerson VUE/PMI daca or fi identificat ei vreun bug sau ceva, sa-l fi rezolvat, iar voi sa nu mai patiti la fel! 😊

Cam asta a fost povestea certificarii mele, de-acum trebuie sa o cultiv si sa o aplic in realitate.

Succes!

Alex N

Participant

Salutare!

Fara practica in Agile (mai putin LEAN si Continuous Improvement, dar nu in IT industry) , dar pasionat de Agile si motivat sa fac un switch in cariera m-am decis sa imi dau certificarea pentru PMI-ACP.

La sfarsitul lunii mai am participat la cursul sustinut de PM Access si am avut ocazia sa il intalnesc pe Mihai Olaru. Cursul a fost foarte bine structurat, iar documentatia pusa la dispozitie a fost foarte ok.

Am inceput sa invat folosind handbook-ul pus la dispozitie de Mihai si sa imi clarific lacunele folosind cartea lui M. Griffiths. Dupa ce am parcurs odata cele 2 surse, am facut testele de pe http://pmcommunity.ro si din cartea lui M. G.

Punctual, am verficat topicurile la care nu am raspuns bine si am avut o intalnire online cu Mihai pentru a clarifica ce nu imi era clar.

In plus am insistat foarte mult sa imi insusesc ceea ce transmit principiile Agile folosind si podcastul “All things Agile”. Dupa ce am ascultat toate episoadele , mi-am zis ca sunt pregatit si pot sa imi dau examenul. Mi-am completat aplicatia si pana la confirmarea celor de la PMI am mai parcurs odata Handbookul.

Dupa programarea examenului pentru 17 octombrie, am mai discut cu Mihai si am facut teste de la Udemy si PM-Fast Track. Rezultatele acestora m-au demoralizat total. Desi la cele facute anterior am avut 75-80% la cele de pe PM Fast Track rezultatele au fost sub 70%. Asa ca am reprogramat examenul pentru 7 noimbrie. Pana la examen am parcurs cartea lui M. G. si am facut toate testele de pe PM Fast Track pe domenii cu rezultate de 76%-85% in functie de domeniu.

La examenul sustinut online am avut surpriza ca 95% din intrebari sa fie situationale si mult mai lungi decat cu cele cu care eram obisnuit. Desi pe parcursul procesului de invatare raspundeam la 120 de intrebari in maxim 2h , la examen am avut nevoie de aprox 2.5 h. Desi timpul ramas pentru revizuirea raspunsurilor a fost la limita, rezultatul examenului a fost pozitiv.

Eu am pus foarte mult accent pe urmatoarele domenii: Agile Project Framework , Value Driven, Stakeholders si Team Performance.

Sfatul meu este ca in primul rand sa va setati un deadline si sa aprofundati principiile Agile. Prin aprofundare, nu ma refer la a le invata pe de rost , ci chiar sa incercati sa va schimbati mindesetul.

Bafta!

Participant

Examenul a fost dificil pentru ca intrebarile seamana doar intr-o anumita masura cu cele de la testele facute in perioada de pregatire. Cu toate astea am incercat sa imi dau seama intrebarea din care din cele 7 domenii face parte si care este principiul urmarit de acea intrebare ca apoi sa aleg raspunsul cel mai potrivit.

Nu stiu daca este cea mai buna strategie insa este cea aleasa de mine si a functionat. Din cele 7 domenii am avut 3 above target, 3 on target si 1 below target.

Mi-a luat 2 ore jumate sa raspund la intrebari si apoi inca 15 minute sa revizuiesc cle 10-12 intrebari marcate pentru revizuire. Desi intrebarile nu au fost complicate sau formulate alambicat, am recitit fiecare intrebare si raspunsurile de 2-3 ori. Nu am ales raspunsul dupa prima citire nici cand credeam ca stiu raspunsul din prima ca sa evit o eventuala capcana.

Cred ca cel mai important sfat pentru pregatire ar fi sa incerci sa intelegi de ce sunt facute lucrurile intr-un anume fel decat sa retii detalii iar in in timpul examenului, daca ti se pare ca ai intrebari unde nu stii sa raspunzi, mergi mai departe sa nu ramai blocat intr-un punct.

Mult succes!

Viewing 9 posts - 31 through 39 (of 39 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.