sarbu.a

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17665
    sarbu.asarbu.a
    Participant

    Buna,

    Pe data de 24 iulie, vineri, am dat examenul PMP si sunt foarte fericita ca l-am luat. Am ales sa il dau la centrul de testare Computerland din Pipera deoarece am acasa un bebelus mic care ar fi facut dificila concentrarea timp de 4 ore. Ma bucur de alegerea facuta, totul a fost foarte relaxant. Am fost singura in sala si am putut sa ma concentrez fara probleme. La intrare am lasat in dulap actele personale si geanta si mi-au dat ei masca si dezinfectant. Mi-am luat acea pauza de 10 minute dupa prima parte a testului si a ajutat. Este importanta odihna inainte de examen, deoarece poate fi dificil dupa 2 ore sa iti pastrezi concentrarea.

    Cele mai multe intrebari au fost din urmatoarele arii: stakeholder management, scope, quality, risk, resources, communication si integration management. In general au fost intrebari situationale in care trebuia sa iti dai seama in care parte a procesului esti si sa stii inputs/outputs sau tools&techniques.

    La partea de cost management au fost doua probleme simple cu SPI si CPI si doua in care trebuia sa calculezi EAC. La schedule management in total trei probleme , doua in care ti se cerea sa calculezi critical path si una in care se cerea floatul unei activitati. La procurement management au fost doua probleme din teorie din tipuri de contracte si una in care ti se cerea sa calculezi suma pe care o platesti vendorului pentru un contract de tip cost plus fixed fee.

    Per total, a fost un examen pentru care am invatat aproape 2 ani, cu multe intreruperi din cauza serviciului solicitant si am reusit in sfarsit sa aloc mai mult timp in concediul de maternitate, citind zilnic cate 4 -5 ore.

    In final pentru mine nu conteaza numai sa am o diploma, conteaza ca am inteles cum se aplica aceste concepte in cadul proiectelor pe care le-am condus si in felul asta pot sa imi imbunatatesc activitatea.

    Ii multumesc lui Narciss care este Best Trainer EVER! si care a avut rabdare cu mine si m-a incurajat pe tot parcursul acestui demers! Chapeau bas 🙂

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us