razvan.coste

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17487
    Avatarrazvan.coste
    Participant

    Salutare,

    Revin si eu cu impresiile despre certificarea PMP, dupa 3 zile de relaxare.

    Sa incep cu inceputul. Cursul l-am facut in Decembrie 2015. Pentru mine a fost un challenge destul de mare examenul in general, perioada de invatat + examenul in sine.

    Dupa primele schimburi de mail cu Narciss mi-am dat seama ca va fi un drum greu dar presarat de experiente placute si multa profesionalitate, totul incepand cu planul de invatare personalizat mie si pasii stricti care trebuiau urmariti. M-am incarcat cu multa rabdare, optimism si putere sa trec peste toate contrangerile care le-am avut(o minune de bebelus de 4 luni cand am inceput cursul, contructia unei case, 2 concedii urmate si de cate o perioada de imbolnavire de 2-3 saptamani, plus altele).

    Noroc cu Narciss care m-a tinut in priza tot timpul cu foarte multe teste si debriefing(Lehman, Teste Rita, PMStudy, Rita FasTrack, HeadFirst, Intrebari Comunitatea, SuperPMP, Test Rita pe grupuri de procese, Kerzner, Intrebari Fichtener, IzenBridge, PMPCampus, Crowe si study din PMBook si Rita).

    Din punct de vedere al examenului, cred ca fiecare a avut experiente diferite la examen, unii cu intrebari usoare la inceput si apoi grele spre sfarsit unii invers, mie cel putin mi s-au parut echilibrate pe tot parcursul examenului. Foarte putin intrebari de calcule cred ca nici 5% si din cate am observat mult accent pe stakeholders, procurement, communications, risk si initiation process. Cred ca in timpul examenului nu am fost sigur nici de 20% din intrebari ca as fi dat raspunsul corect, cu toate acestea nu am marcat nici o intrebare si m-am bazat pe flerul mult educat de care povestea Narciss dar si restul colegilor de aici.

    Sfaturi generale:

    – Recomand pe Narciss ca si trainer, coach, consilier, cum vreti sa ii spuneti, cred ca fara el imi era foarte greu sa fiu la fel de focusat si implicat.

    – Consecventa si perseverenta in studiu.

    – Foarte importanta odihna pe tot parcursul studiului cat si inainte de examen.

    – Foarte important Best, First, Next -> analiza

    – Recomand sa folositi dopurile sau castile fonice, te tine mai concentrat in examen

    – Recomand testele de 3-4 ore, sa va obisnuiti cu oboseala fizica si psihica

    – Recomand un flux continuu de invatare

    – Ce ii mai bun spre urma, ultimul sfat: Narciss !

    Multumesc mult Narciss pentru tot!

    Mult success tuturor!

    O zi frumoasa.

    Razvan

    PS: Poate face Narciss o reuniune de PMPs some day

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us