Octavian Mihalcovici

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17479

    Salutare,

    Doresc să împărtăşesc cu voi câteva impresii de la examenul de certificare PMP susţinut în 28.04.2016 la centrul Prometric din Budapesta.

    1. În primul rând legat de dificultatea examenului vreau să menţionez că:

    -Întrebările nu au fost simple sau cu răspuns direct. Cam 20-25% au fost întrebări cu răspuns relativ direct, restul au respectat regula “2 răspunsuri clar greşite, 2 răspunsuri extrem de apropiate” poate chiar corecte ambele dar unul mai “corect” decât celălalt. La cele din urmă e o chestiune de fineţe;

    -Presiunea examenului îşi spune clar cuvântul. Cu o zi înainte aveam impresia că nu mai ştiu nimic şi sentimentul ăsta a durat cam până la întrebarea 100 din examen, când am luat o pauză şi când am realizat că sunt mari şanse să îl iau şi m-am mai relaxat ;

    -Întrebările mi s-au părut relativ scurte (aproximativ ca şi în Super PMP), cu siguranţă mai scurte decât în Lehmann. Am spus “relativ scurte” deoarece după ce citisem impresiile colegilor mă aşteptam să fie mult mai lungi;

    -Ca şi dificultate marea majoritate a întrebărilor le-aş situa undeva între Super PMP şi Lehmann adică, mai grele decât Super PMP dar mai directe şi puţin mai uşoare decât Lehmann;

    2. Legat de timp aş menţiona că:

    -La fel ca şi majoritatea colegilor care au mai scris impresii aici deşi înainte de examen facem un test de 200 de întrebări în 2h 45min-3h 20min, în examen am răspuns în 3h 48min, iar în ultimele 12 minute am avut timp să mă uit şi să revizuiesc câteva întrebări (la 3 am modificat răspunsul);

    -Am luat o pauză după 1h 50min când aveam răspunse 100 întrebări. Mersul la baie cu tot cu verificarea aferenta reintrării în sala de examen a durat exact 4 min (asta pentru cei care nu sunt siguri dacă ar trebui să îşi ia pauză);

    3. Examenul propriu zis:

    – La fel ca şi la alţi colegi care au dat examenul anul acesta au fost multe întrebări din STAKEHOLDERS, COMMUNICATIONS şi HR.Aş putea spune că s-a pus foarte mult accentul pe acestea. Pe lângă acestea au mai fost întrebări din:

    -risk (assessment, reassessment);

    -configuration management (3-4 întrebări);

    -quality (mai ales 7 quality tools);

    -procurement (alegerea contractelor şi modificarea lor sau conflicte între părţi);

    -cost şi time (2-3 întrebări în care trebuia evaluat proiectul în funcţie de cpi, spi);

    -scope (definire şi modificare);

    – Am avut cam 6 întrebări în care au fost necesare formulele sau calcule (le-am făcut pe loc nu le-am lăsat la sfârşit deşi mi-au mâncat din timp şi eram chiar pe la început);

    – Am avut 2 întrebări cu network diagram;

    – Am întâlnit şi multe întrebări din faza pre – proiect şi initiating (cine ce face);

    – Au fost şi întrebări în care se prelua proiectul şi trebuia să spui ce e de făcut;

    – Regulă “analizează şi măsoară de 10 ori şi tai o dată” a fost valabilă în cele mai multe cazuri (chiar salvatoare la unele întrebări la care nu eram sigur de răspuns);

    – Nu am întâlnit niciuna din întrebările pe care le-am întâlnit în testele de pregătire dar au fost întrebări asemănătoare;

    – Cred că am întâlnit o singură întrebare sau două cu “NOT”;

    – Nu am întâlnit întrebări la care textul să nu fie enunţat corect sau “tradus cu google” aşa cum au păţit colegii;

    4. Condiţiile de examen:

    Fiind din Arad am ales să dau examenul la Budapestea. Am mers cu o zi înainte (îmi rezervasem o cameră la un hotel foarte aproape de centul Prometric – 7 minute de mers pe jos pentru a nu avea de bătăi de cap dimineaţa înainte de examen cu parcarea şi căutarea centrului).

    Examenul era programat la ora 9 (ora locală). Am ajuns acolo la 8:30 (aşa cum e recomandat) după ce am luat un mic dejun sănătos.

    Am intrat, am fost legitimat (paşaportul a fost suficient), mi s-a făcut controlul. Doamnele de acolo au fost extrem de amabile.

    În sala am fost singur cu încă o persoană care dădea un alt examen.

    Am folosit căştile puse de ei la dispoziţie pentru a nu fi distras.

    Recomand celor din Arad, Timişoara şi nu numai centrul Prometric din Budapesta. Ajungi mult mai repede cu maşină decât la Bucureşti şi condiţiile de examen sunt excelente iar personalul de acolo foarte profesionist.

    5. Pregătirea pentru examen:

    Cursul pentru pregătirea l-am făcut în Octombrie 2015 aşa că am avut apoximativ 6 luni de învăţat.

    Deşi planul iniţial era să merg în februarie-martie la examen am ales să îl amân până cad am considerat eu şi mai ales trainerul că sunt pregătit să o fac.

    În perioada de învăţat am încercat pe cât am putut să învăţ minim 4 zile pe săptămână minim 3-4 ore pe şedinţa. În realitate au fost mai multe (mai ales în weekenduri).

    Legat de învăţat am un singur sfat: RESPECTAŢI CU SFINŢENIE CE VA SPUNE TRAINERUL.

    El este cel mai în măsură să vă spună ce şi cum să învăţaţi. Personal nu am folosit alte materiale pentru învăţare decât cele sugerate de trainer.

    Eu am avut norocul să fac cursul cu Narciss Popescu şi a fost una din cele mai înţelepte alegeri pe care le-am făcut.

    Narciss a fost de departe unul din cei mai buni traineri pe care am avut ocazia să îi cunosc. Am încercat să fac tot ce mi-a spus şi am mers în examen când mi-a spus el deşi cum am scris şi mai sus, în perioada premergătoare examenului aveam impresia că nu mai ştiu nimic.

    Vreau să îi mulţumesc şi aici lui Narciss pentru sprijinul şi răbdarea de care a dat dovadă în perioada de pregătire (cred că am schimbat peste 100 de mail-uri cu raportări şi sugestii în perioada de pregătire) şi să le urez succes celor care urmează să sustina examenul!

    Multă baftă!

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us