Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
Marcela
ParticipantSalutare!
De curând mă număr și eu printre cei ce au experimentat cele 4 ore de examen și au obținut certificarea, așa că uite-mă-s cu impresii de la examen!
Întrebările au fost în același stil ca cele din SuperPMP, însă fără să folosească „not”, „least” „best”-aspecte ce mă făceau să greșesc în procesul de învățare. La început întrebările au fost scurte, însă spre final erau destul de lungi, lucru ce m-a făcut să pierd timp, dat fiind faptul că după 3 ore de concentrare creierul refuza parcă să mai gândească. Aici au fost de mare ajutor testele de anduranță pe care le-am făcut în perioada de testare intensivă, coordonată de Narciss. Precizez că până în examen făceam un test de 200 de întrebări în 3 ore, în sală însă am folosit toate cele 4 ore. Tot în ceea ce privește stilul întrebărilor, mi s-a părut ca doua din cele patru variante de răspuns erau foarte apropriate și interpretabile. Deci, mare atenție la aspectele „de finețe” atunci când învățați un proces sau o definiție și faceți întotdeauna debrifing după fiecare test. Ajută mult!
S-a pus accent pe aspectele legate de Stakeholder Mg, comunicarea cu stakeholderii și pe Project Charter (identificarea stakeholderilor, conținutul și utilitatea unui project charter).
Cred că am avut cel puțin câte o întrebare din fiecare tool din Seven Basic Tools of Quality.
Din aria de Risk Mg s-a mers destul de mult pe identificarea riscurilor si risk audit și am avut doua întrebări cu privire la strategiile de răspuns la risk.
Două întrebări în care se cerea alegerea tipului de contract optim într-un proces de Procurement.
Destul de multe întrebări în care s-a verificat înțelegerea SPI si CPI cât și 2, 3 situații de calcul.
O întrebare în care a fost nevoie să calculez numărul canalelor de comunicare.
Nu am avut întrebări in care să fie nevoie sa calculez EAT, ETC, TCPI. Doar o întrebare în care se testa înțelegerea principiilor.
Nu am avut de calculat free sau total float. A fost o întrebare în care s-a făcut diferența între cele doua tipuri de float-uri. Deci, accentul s-a pus pe înțelegerea principiilor și nu pe efectuarea de calcule.
Procesul de învățare a fost unul susținut ce s-a întins pe mai bine de jumătate de an, urmând în de aproape indicațiile lui Narciss căruia țin să-i mulțumesc încă o dată. Au fost momente în care simțeam că nu mai dădeam randament, că nu mai puteam învăța, dar mi-am adunat puterile și am continuat!
Acestea fiind spuse, mult succes celor ce se pregătesc de examen!
-
AuthorPosts
