Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
Luciana Pais
ParticipantSalutare tuturor,
Pe 09 Sept 2019 am sustinut pt prima data examenul si am obtinut certificarea PMP cu calificativul general Above Target.
Ca sfat de baza, consider ca foarte importanta este respectea pasilor de pregatire in ordinea indicata de catre Narciss, care mi-a adaptat in permanenta planul de training in functie de gap-urile identificate la teste si a fost mereu optimist, prompt in raspunsuri si extrem de incurajator in acest proces de pregatire.
Cursul l-am urmat intre 11-15 Iunie 2018, am pornit de la un scor initial de 50% la testul de 175 de intrebari Lehmann si un visual learning style in VAC. Deoarece am avut mai multe pauze de cate 2-3 saptamani pe parcursul procesului de invatare, in cazul meu a fost un proces de durata, scadeam in procente la teste cand reveneam, dar asta m-a ajutat sa parcurg Rita’s Book 9th Edition de 3 ori, pe langa testele propuse de Narciss.
Primul test Super Rita l-am facut in Nov. 2018, am avut un scor de 40%:(
In timpul examenului, intrebarile s-au concentrat pe Integrated Change Control, Stakeholder, Resources, Risk si Quality, arii, care, citind postarile celor care au promovat examenul, se pare ca sunt favoritele examinatorilor in prezent. Calcule am avut foarte putine, doar doua critical path-foarte simple si un CPI, din Procurement a fost o singura intrebare destul de simpla legata de identificarea unui tip de contract.
Intrebarile au fost formulate pe cate 2-max. 3 randuri, nu au avut o descriere f. complexa, asa cum erau in unele teste.
Examenul mi s-a parut dificil mai ales din cauza conditiilor de examinare. Si aici o sa insist putin si o sa descriu, pentru ca s-ar putea ca viitorii aspiranti sa se loveasca si ei de aceste aspecte.
A fost extrem de greu sa ma concentrez din cauza zgomotului din camerele adiacente celei in care se desfasura examinarea si a ineficientei oferite de dopurile antifonare, de ultima calitate, care nu ofera deloc protectia dorita pentru a te putea concentra in cazul unui examen de acest tip.
Locatia a fost Computerland.
Examenul l-am programat pentru ora 11:00, am ajuns la ora 10:18.
Dupa ce am parcurs si am semnat documentele legate de conditiile de examinare, Dra. de la Receptie mi-a propus sa intru mai devreme decat ora programata, deoarece era loc in sala (in acel moment doar o persoana avea examen in desfasurare). Am acceptat imediat, asteptarea ar fi fost stresanta…
Mi s-a comunicat sa evit sa fac zgomot, tinand cont ca este un alt examen in desfasurare- dar ce sa te faci cu biroul care scartaia din toate incheieturile cand incercai sa iti misti putin pozitia putin pe scaun (este totusi un examen de 4 ore) iar cu scoaterea dopurilor antifonare din punga de plastic in care erau sigilate si care la fiecare tentativa de a desface punga faceau un zgomot f. mare
Timp de o ora am avut mai multe tentative sa scot minunatele dopuri din punga, de jena de a nu deranja persoana din sala renuntam… pana la urma, datorita faptului ca era foarte greu sa te concentrezi in zgomotul din jur care crestea in intensitate- am prins si pauza de masa si acum citind comentariile unor persoane care au dat examenul ulterior inteleg ca era in apropiere si o cantina- asa mi-am dat acum seama de ce se amplificase bruiajul:)
Dupa aprox. 2 ore a mai intrat o persoana pentru examinare, care a parasit ulterior incaperea dupa aprox. 30 de minute. Va mentionez acest aspect deoarece daca in acel spatiu pentru examinare am fi fost 4 persoane simultan vreme de mai multe ore, cred ca nu am fi avut nici conditii de aerisire optime.
In conditiile descrise, am marcat pt. review in jur de 45 de intrebari, in ultimele 7 minute am avut ceva timp sa revizuiesc in jur de 20 din cele marcate, la restul probabil a functionat intuitia.
Daca as fi avut nevoie si la toaleta, tinand cont de distanta care trebuia parcursa, probabil as fi pierdut examenul din cauza timpului.
In concluzie: multumesc Narciss, un trainer dedicat si cu acel “pride of work” cum rar mai intalnesti in ziua de astazi!
Mult succes tuturor iar celor ce se pregatesc de certificare- urmati sfaturile legate de pregatirea individuala pe care le ofera Narciss si certificarea din prima nu ar trebui sa fie o problema!
-
AuthorPosts
