Lucian_P

Forum Replies Created

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17649
    AvatarLucian_P
    Participant

    Va salut!

    Sunt Lucian din Brasov. In cele ce urmeaza, o sa va impartasesc pe scurt povestea ‘PMP-ului’ meu.

    Am inceput pregatirea pentru PMP inca din Februarie 2019, perioada in care am abordat procesul de invatare individual, fara a apela la nici un curs sau training de specialitate. M-am bazat pe capacitatea mea de citi si intelege lucrurile asa cum erau explicate in standardul PMP editia 6, precum si experienta celor 10 ani de management de proiect. Dupa approx. 6 luni m-am decis sa sustin examenul de PMP in luna August, fara a-i cunoaste insa cu adevarat complexitatea in toate perspectivele. In pofida pregatirii intense si a experientei, am picat primul examen. Intrebarile fiind grele, cu perspective situationale, care trebuiau analizate practic in mai putin de 1 min.

    Dupa primul esec, am constientizat, ca certificarea PMP e mai mult decat un examen. Trebuia o abordare structurata, axata nu doar pe intelegerea notiunilor si conceptelor, ci si pe practica situatiilor, analiza continutului de intrebari, precum si unele cuvinte cheie ‘keywords’ care practic te pot conduce cu usurinta la rezultat.

    Dupa o pauza de 2 luni, am apelat la PM Access, pe baza unei recomandari, care mi-a explicat practic ca fara suportul lui Narciss nu prea am sanse de reusita.

    Imediat, m-am si inscris la sesiunea de training din Decembrie 2019 si am inceput pregatirea pentru runda 2 de examen. Training-ul, stiti cu totii, a fost foarte dinamic. O saptamana plina de procese si knowledge areas, explicate si structurate foarte bine.

    Pentru mine si mai important decat training-ul a fost pregatirea de dupa, respectiv perioada Decembrie 2019 – Februarie 2020, cand practic am intrat intr-un program ‘spartanic’ de invatare, structurat pe ore/zi si capitole/saptaman. Cu ajutorul lui Narciss, am reusit sa parcur atat materialul din PMP Standard, cat si cartea RITA, precum si o suita de teste, care sa simuleze ‘real exam’.

    Una peste alta, Narciss m-a condus catre punctul in care % de probabilitate de a lua examenul era optim pentru success.

    In 14 Februarie am planificat examinarea la centrul COMPUTERLAND din Bucuresti. Eu deja eram obisnuit cu examinarea ca procedura si atmosfera.

    Pentru a garanta succesul, am venit cu 1 zi in avans in Bucuresti, m-am cazat la hotel IBIS, pentru ca a doua zi sa ma scol relaxat pt examen. Nu am vrut sa vin direct de pe drum din Brasov, stresat cu schimbari de tren si autobuze.

    Prin urmare, in dimineata de 14 Februarie, la ora 09:00 eram deja la sediul de examinare. Am intrat in examen la ora 09:30, mai devereme cu 30 min fata de ora programata. Eram hotarat sa incep si sa inchei

    Intrebarile au fost diferite fata de ceea ce studiasem ca si continut, da ca si nivel de complexitate asemanatoare.

    Am intalnit multe intrebari din zona de RISK / Communication / Quality Management . In plus am avut vreo 5 intrebari de calculat din COST Management si cateva abordari noi din metodologii AGILE.

    De asemenea, au fost intrebari din Tehnici si Tools utilizate in procese.

    Ca sa concluzionez: multe intrebari din QUALITY si RISK management.

    Cele 270 min au trecut relativ greu.

    Recomand, ca in afara de pregatirea intelectuala (invatatul), sa va pregatiti si fizic. Pentru ca in cele 4.5 ore nu poti merge la toaleta, sau daca mergi ti se scade din timpul alocat examenului. De aceea este bine sa iti dozezi cantitatea de apa pe care o bei cu 1 zi inainte, toaleta zilnica, etc. De asemenea intervalul din zi, cand va ganditi sa dati examenul trebuie ales bine, pentru ca fiecare dintre noi are un nivel al energiei mai ridicat intr-o anumita perioada din zi. IN cazul meu, am preferat sa dau dimineata la prima ora, respectiv intre 09:30 – 13:30. Pentru altii poate e mai confortabil dupa pranz … ma rog aici fiecare decide pt el.

    Sper sa va ajute postarea mea!

    REcomand multa munca, persuasivitate. Fixati va o data target si tintiti certificare. Nu este ceva imposibil.

    Cele bune,

    Lucian

    in reply to: Impresii de la examenul PMP #17647
    AvatarLucian_P
    Participant

    Bravo! Felicitari!

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

Contact Us