Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
laurasebu
ParticipantDragi colegi,
Revin cu impresiile dupa sustinerea examenului. Sunt si eu certificata PMP de ieri, 26 Aprilie si poate va ajuta informatiile la cald.
Examenul a fost foarte greu. Eram obisnuita sa termin in 3h un Super PMP si sa am timp de review si de relaxat 1-2 min la fiecare ora, iar la examen a fost altceva. Am folosit tot timpul, am terminat la limita, nu am reusit sa fac review la tot ce mi-am propus iar la final pana s-a procesat, imi adunam foile cam nevoasa la gandul ca nu o sa il iau. Am luat P la toate ariile spre surprinderea mea. Nu ca nu as stii ce stiu, ci pentru ca intrebarile au fost foarte ciudate, diferite de ce tot ce am incercat. La sfarsit eram sigura pe ~40% din intrebari.
Ca si continut:
– cam 20% din intrebari au un raspuns clar, sunt destul de directe. Apoi cam 30% din intrebari sunt mai grele dar sunt facubile, bine scrise. Iar 50% din intrebari sunt dubioase. (Se vede clar ca intrebarile au mai multi autori!) Citeam frazele si de 5 ori sa inteleg unde vrea sa duca intrebarea. Mi-am facut schema logica (cu blocuri) sa inteleg unde pe axa timpului ma aflu in intrebare. Pt ca expunea o actiune care parea prezenta, un trecut, un trecut inainte de trecut si etc. Foarte grea engleza. Nu neaparat sunt fraze lungi ci incalcite.
– am marcat 100 (!!!) intrebari pt review
– nu seamana cu Lehmann care e muuult mai bine scris, formulat
– asa m-am simtit ca la primul primul Super PMP dat dupa prima trecere prin cartea Ritei.
– va sfatuiesc sa incercati tot felul de teste, eu am mai facut de pe net: http://www.pm-exam-simulator.com/index.php, Edwell, examcentral si m-au ajutat foarte mult. Nu o sa va ceara niciodata sa calculati TCPI. Dar din context poti deduce ca valoarea respectiva trebuie folosita ca sa vezi cum stai intr-un anumit context. Chiar am avut 2 intrebari pe ideea asta.
– multe aspecte de detaliu, va sfatuiesc sa lecturati PMBOK’ul de 2 ori, odata inainte de examen. Gen tornado diagram, influence diagram.
– ce mi s-a parut interesant e ca parca multe intrebari sunt facute de IT’sti. Adica cerea sa extragem niste relatii de precedenta pt niste activitati din aria de software care mie imi faceu sens dar poate pt cineva din alt domeniu, nu e chiar straightforward.
– foarte multe intrebari cu mai mult decat un raspuns corect. Si parca nu era nici unul mai corect decat altul. Sau mai rau. 2 raspunsuri semi la fel: OPA updates sau fill lesson learned
– la multe intrebari o sa raspundeti din subconstient. Si e foarte bine asa. De aceea e foarte important somnul si odihna de dinainte. Eu cu 2 nopti inainte nu am dormit deloc, am calatorit spre Buc, ziua de dinainte am umblat sa mai rezolv comisioane prin Buc iar seara am cazut lata si am dormit 8h inainte de examen. Fara asta, nu cred ca as fi luat la presiunea de timp si incalceala intrebarilor.
– formule am folosit foarte putine. CPI, SPI, TCPI, EMV.
Ca si desfasurare:
– foarte foarte util strike-outul la right click. Softul permite eliminarea de raspunsuri. Si ramane selectia si la review. Mi-a placut si m-a ajutat foarte mult
– atmosfera la examen profi. Am facut o sg pauza de toaleta care mi-a luat 4min. Pe checkout checkin cu tot cu verificari de metale. Evident nu mi-am luat curea la pantaloni, lant la gat, inele, bratari etc sa evit verificari suplimentare. E decent.
– vedeti ca nu aveti acces la dulap in pauza ! Mi-am scos si mi-am lasat in sala de asteptare o napolitana in caz de glicemie scazuta, nurofen si calciu daca doamne fereste, apare ceva mai ales ca iniante de examen ma dureau toate: spatele, rinichi, cap etc :)))) Apa gasiti acolo.
– nu mi-a placut ca eram 3 in toata sala si toti unul langa altul. Adica puteau sa ne mai disperseze. Tipul de langa mine tasta ca la FIFA, am folosit dopurile de urechi.
– e si un test de consum “fizic”, trebuie sa stati cuminti la masa cu mainile pe birou. Eu ma mai ridicam 10cm din 15 in 15 min din dureri de spate si mi s-a atras atentia politicos.
Ca si perioada de invatat:
-cred ca am facut cam overstudy, nu va sfatuiesc sa faceti asa
-Am facut cursul in Oct, dupa am avut o perioada foarte foarte dificila pe plan pesonal, anul l-am incheiat cum nu se poate mai prost. Din respect pt Narciss si pt ce am inceput impreuna am reusit sa gasesc energie sa continui. Si m-am apucat mai serios de invatat in Ianuarie. Ii multumesc si public atat pt informatii si lamuririle la intrebari, pt materialele de studiu, dar mai ales pt incredere, sfaturi, ganduri pozitive, profesionalism maxim, inspiratie si motivare. Va sfatuiesc sa profitati!
– daca ar fi sa o iau de la inceput, as aloca timpul extra-work doar pt PMP pt o perioada mai scurta. Eu sunt pe ultima suta de metri si cu doctoratul am lucrat si acolo in perioada asta, am si activitate la universitate, jobul meu de PM de 8h. Cam haos. Mai ales intr-un context in care nu imi mai faceau sens eforturile astea profesionale. Deci va sfatuiesc sa va alegeti o perioada in care sunteti intr-o stare fizica si psihica buna pt ca nu va fi chiar usor.
Va doresc mult succes ! Si ca un ultim sfat, o sa refolosesc ce mi-a zis recent dl. prof coordonator la dr. intr-un alt context – Nu este opera vietii !!! Stiu ca va doriti sa obtineti certificarea dar daca invatati si se intampla sa va deruteze intrebarile si sa nu il luati din prima, mergeti inainte. A doua oara sigur ar fi fost mai usor sa urmaresc intrebarile. Iar de luat, se ia pana la urma.
-
AuthorPosts
