Larisa

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17459
    AvatarLarisa
    Participant

    Salutare tuturor,

    Cateva impresii si din partea mea

    Am fost la curs in iunie 2015, la fel ca si Elena am incercat sa inteleg cat mai mult gandirea si abordarea PMI strict in vederea obtinerii certificarii. Dupa curs am dat testarea propusa de Narciss unde am avut un scor de 60%.

    In cele ce urmeaza voi descrie cel mai probabil un exemplu de “asa nu” dar care in situatia mea a functionat.

    Nu am reusit sa ma tin de planul de invatare cu 2-3 ore pe zi din diverse motive ( nunti, botezuri, concedii, deplasari, scoala si servici), daca va puneti intrebarea la cate nunti poate sa mearga totusi o persoana, raspunsul in cazul meu a fost :multe, as putea chiar sa sutin ca sunt nuntas de profesie :)).

    Avand totusi ca target ft clar stabilit obtinerea certificarii pana la sfarsitul anului 2015, la sfarsitul lui noiembrie mi-am depus aplicatia, aplicatie care am construit-o cu ajutorul lui Narciss. M-am programat la examen pe data de 30 decembrie ( ultima zi posibila din an). In data de 16 decembrie am intrat in concediu si cam tot de atunci am inceput sa invat serios.

    In perioada 16-23 decembrie am invatat in jur de 12 ore pe zi cu pauze de masa si am parcurs cartea Ritei o data, dupa care am dat toate testele de la sfarsitul capitolelor obtinand un scor de 70%, apoi am mai parcurs o data cartea Ritei si am citit de vreo 3-4 ori rezumatul PMBOK in 6 pagini( parca asa ii spune), se regaseste in materialul dat de Narciss in urma finalizarii cursului.

    In perioada 24-29 decembrie am memorat formulele ( le-am scris de vreo 5 ori, nu sunt multe si nu sunt greu de retinut) si am facut doar grille. Prima serie de 200 de intrebari facute dintr-un foc ca la examen din aplicatia Ritei mi s-a parut criminala, nu din perspectiva dificulatatii intrebarilor ci mai mult din cauza ca trebuia sa stau concentrata 4 ore pe un scaun, bineinteles ca la prima testare nu am stat 4 ore pt ca nu am avut rabdare, am stat vreo 2.5 ore si oricum m-au apucat toate pandaliile : mi se facuse foame, sete, cald, frig la un moment mi se parea ca ma deranjeaza si motanul ca torcea prea tare, oricum a iesit o scena din filmele de comedie. Am reusit sa obtin un scor de 75%. Cu urmatoarele serii de 200 am inceput sa ma obisnuiesc si nu am mai repetat scenariul primei serii. Ca si procentaje, nu am reusit sa trec de 75% cand faceam o serie de 200 de intrebari in schimb cand faceam serii mai mici de 10-50 intrebari din pachetele puse de Narciss pe site obtineam procentaje de 80%-90%.

    La examen am stat 3 ore si 40 de mine fara sa ies din sala, am folosit primele 15 min de intro pt a-mi scrie formulele,in timpul examenului mi-am marcat pt review in jur de 20 de intrebari.Inainte sa citesc intreg enuntul intrebarii m-am uitat care e intrebarea de la final, am economisit foarte mult timp si calcule sau desene aiurea facand pur si si simplu treaba asta. Am gasit destul de multe intrebari unde esti bombardat cu multe informatii de care nu ai nevoie. Am avut 4 intrebari din Tuckman si vreo 4-5 intrebari de interpretat CPI/SPI.

    Nu mi s-a parut un examen usor, as putea spune ca a fost chiar greu dar e posibil sa fie si din cauza timpului scurt pe care l-am alocat pregatirii si din acest motiv trebuie sa recunosc ca am fost destul de stresata.

    Totul e bine cand se termina cu bine :). Va doresc sa aveti spor la invatat si multa bafta !

    Larisa

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us