Mugur-Gabriel Braescu

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17469

    Salut,

    Dupa mai bine de 5 luni de la trainingul de PMP , timp in care am invatat constant , am cules si roadele acestui efort: Certificarea PMP.

    Este un moment frumos si important pentru mine, drept care as dori sa va impratasesc impresiile si experienta mea de-a lungul acestei perioade.

    M-am hotarat sa invat pentru a obtine aceasta cetitifacare din mai multe motive:

    1. Inveti lucruri noi pe care le poti aplica si care te ajuta. Chiar daca stiam multe lucruri, exista in continuare loc pentru altele noi.

    2. Recunoasterea pe plan intern si extern a cunostintelor, experientei, lucru care iti confera cumva o stabilitate; iti ofera un statut recunoscut.

    3. Ai un certificat recunoscut pe plan mondial. E ceva, nu-i asa ?

    4. Daca aplicam cate ceva din ceea ce am invatat din PmBokGuide cred ca ne-ar fi mai usor la locul de munca.

    Examenul mi s-a parut destul de ok, gradul de dificultate pe care l-am resimtit a fost mediu.

    Mi-au picat destul de multe intrebari referitor la tot ce tine de Quality, Stakeholder , Communication , Initiation , Close procurement si Business Case . Evident multe situationale si cateva intrebari de procese ( cred ca vreo 10)

    Am constatat ca, desi acasa faceam 200 de intrebari in 3h20’ la examen lucrurile nu a stat deloc la fel. Am terminat fix in 4h J . E putin stress si asta se simte. Eram destul de calm , dar totusi exista o miza inportanta.

    Nu am avut intrebari de TCPI , EC,,ci doar cateva de SV CV, CPi si SPI. Si nici de vreun teoretician. Numai Ishikawa evident , ca e la Quality.

    Nu insist foarte mult pe examen deoarece fiecare simte si analizeaza in felul sau. Sunt intrebari diferite , evident , deci e greu sa faci o comparatie cu impresiile alcuiva. Plus ca, fiecare are un grad diferit de pregatire.

    Mai important mi se pare sa explic modul prin care am ajuns la forma de varf, care este importanta – am vazut in examen.

    Imediat dupa ce am terminat cursul am hotarat ca trebuie in primul rand sa invat intr-un ritm constant. Consider ca este cel mai important aspect al pregatirii.

    Asa ca, mi-am propus undeva la 2h pe zi de studiu. Plus 1 zi din week-end. Si zilele libere.

    Initial imi propusesem sa dau certificarea inainte de Craciun, dar pe parcurs am ajustat planul deoarece am vazut ca e mai mult de studiat si facut teste decat anticipasem eu initital.

    Chair daca am lungit termenul, am tinut cu dintii de ritm. Cateodata poate era prea mult, dar nu am renuntat. Stiam ca e important si am facut eforturi.

    Dupa ce am citit Rita, am inceput in sfarsit si cu testele de 200 de intrebari, unde am trecut lejer de cele 4 h., dar era prima faza unde trebuia sa ma obisnuiesc efectiv sa ma pot concentra la 200 de intreabri si sa stau un timp de cel putin 4 ore conectat le intrebari. Ideea era sa resist .

    Apoi, am continuat cu alte lecturi si teste pe Porcese unde am inceput sa obtin rezultate mai bune de timp,chiar excelente.

    Dupa aceasta faza am facut teste din Kerzner si am citit PMbokGuide de 2 ori.. mi-a luat vreo 2 saptamani, dar a meritat, pentru ca sunt unele lucruri pe care le gasesti numai aici.

    Pe toata perioada de studiu am mai facut teste de 50 de intrebari de la Narciss , care sunt bune pentru mentinerea formei.

    Am mai repetat cateva teste de 200 si Lehman si in sfarsit am vazut diferentele :

    Daca la inceput am facut Super PMP in 5h30’ si aveam 51% procentaj , Acum l-am facut in 3h30’ si 75% procentaj

    Daca la inceput am facut Lehman in 4h30 si procentaj 61%, acum l-am facut in 3h15’ si 78% procentaj.

    Daca la inceput am facut PmCommunity test de 200 in 4h30 ‘ si 71% , acum am facut testul in 3h25’ si 85 %.

    In acest moment eram pregatit de examen.

    Ca tehnica de invatare , de fiecare data cand am dat peste o intrebare la care am raspuns gresit, am facut debrifing imediat. Nu am lasat nici una nerezolvata.

    Altfel, ele se aduna si pot fi importante.

    De fiecare data, mi-am pus intr-un word separat tot felul de definitii, explicatii, lucruri pe care le-am considerat importante in timpul studiului. Asta e important pentru a le recapitula usor.

    A rezultat un doc de vreo 25 de pagini, dar la sfarsit il puteam reciti in 30 minute in loc sa pierd timpul cautand in zeci de materiale.

    Mi-am nototat mereu scorurile obtinute la toate testele si perioadele de lecturare astfel incat sa am un tracking si o vizibilitare buna a procesului de invatare.

    Am facut ceva sacrifiicii pe toata durata studiului. Am profitat la maximum de ziele libere de 30nov, 1 dec si 1,2 ianuarie. Si evident in week-end-uri, cand s-a putut.

    Inainte de examen mi-am luat 2 zile de concediu. Odhna de dinaninte este foarte importanta. Poate chiar decisiva.

    Nu utiati, fiti constanti in ritmul de invatare chiar daca lungiti aceasta perioada pana la examen cu cateva luni. Important este sa ajungeti la forma de varf. Odata iesit din ritm, e mai greu sa reintri.

    Cam asta este experianta mea . Sper ca impresiile si sugestiile mele sa va ajute sa obtineti certificarea PMP.

    Multa bafta!

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us