Gabriela Lupu

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17453
    AvatarGabriela Lupu
    Participant

    Buna tuturor,

    Cateva impresii si din partea mea..

    Am luat certificarea pe 16 sep.. scop atins din prima, cu focusul clar pe invatat, dupa cursul lui Narciss, care s-a incheiat pe 12 iunie. Am dat testul de evaluare imediat si m-am tinut de programul recomandat de Narciss. Planul a fost sa dau si sa iau examenul inainte sa plec in concediu (programat sa inceapa pe 20 septembrie). Cele 2-3 saptamani inainte de examen au fost mai intensive. Ultimele 2 zile nu m-am mai uitat pe nimic.

    Am citit Rita, am revazut ITO (trecand si prin PMPBok) – cu abordare logica, inteles care si de ce.. atat cat a mers cu logica. Din punctul meu de vedere, la un moment dat apar destule neconcordante dar, odata ajuns la teste, se formeaza un mod de gandire, deprinzi abordarea si te obisnuiesti cu stilul. Multa informatie, multe lucruri interesante si utile.

    Primul test de 4 ore pe care l-am facut din Rita/FastTrack mi s-a parut extrem de solicitant, obositor (psihic, fizic) dar.. urmand planul recomandat de Narciss, am mai trecut prin alte multe teste care au fost foarte utile in a forma modul de gandire si a te obisnui cu cele 4 ore de efort, concentrare.

    Am avut intrebari la materialul citit dar si la intrebarile/raspunsurile din teste. Am facut debriefing pe parcurs – lucru care mi s-a parut esential. Feedback-ul lui Narciss a fost foarte util – aveam nevoie de explicatii dar si de un reper, feedback pt a intelege la ce nivel sunt.

    In ultima faza, inainte de examen, ajunsesem la saturatie cu citit/invatat si teste.. avand, in acelasi timp si senzatia ca nu mai stiu nimic. Scorurile la teste, inainte de examen, erau peste 80%.

    Eu am dat examenul de la 13:00. Am folosit castile si nu m-a deranjat nimic – zgomote, nu mi-a distras nimic atentia.

    Conform recomandarilor, am folosit primele 15min sa scriu formulele, desi nu am avut vreo problema cu dedusul/redatul lor nici pe parcursul studiului.

    Experienta din examen: am inceput intr-un ritm mai lent, sa ma asigur ca citesc cu atentie intrebarile si sa evit greseli de neatentie… pe la jumate mi-am dat seama ca e cazul sa cresc ritmul/viteza si am avut timp la final sa revad cateva intrebari marcate.

    Per total, atat cursul dar si mai mult suportul lui Narciss pana la certificare, a fost esential pt mine, in a obtine certificarea in termenul planificat – multumesc, Narciss!

    Bafta tuturor si Sarbatori fericite!

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us