eltga

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17659
    Avatareltga
    Participant

    Buna, eu tocmai am sustinut examenul si am zis sa scriu aceste randuri cat inca este totul fresh. Povestea mea a inceput acum 2 ani jumatate (stiu, a trecut ceva timp), cand am participat la cursul lui Narciss. In acel moment nu ma puteam dedica 100% invatatului si am asteptat momentul potrivit. Consider ca este foarte important pentru acest proces sa poti sa te tii de un program si de o rutina si sa nu fii foarte presat dpdv professional sau personal.

    Anul acesta, inainte de intrarea in carantina, m-am decis sa ma apuc de invatat (la inceputul lui Martie). Desi trecuse ceva timp de la cursul cu Narciss, el a fost alaturi de mine si m-a sustinut in tot acest proces – ii multumesc enorm, nu stiu daca reuseam fara indrumarile lui. Am inceput cu aproximativ 8 ore pe zi (din care 4 ore erau in weekend) – mie mi-a fost mai dificil sa ma adaptez la munca de acasa, pana la acel moment eram 100% la birou. Dupa prima trecere prin materie si in perioada primelor teste lungi, nu m-am simtit prea bine si timp de doua saptamani nu am reusit sa progresez cu nimic. Mi-a fost frica la acel moment ca voi renunta, insa am reusit sa repornesc si chiar sa maresc numarul de ore alocate in ideea de a recupera acea perioada.

    Legat de teste, cele din aplicatia Ritei mi-au placut foarte mult, insa eu le cam invatasem pe de rost (de cand citeam intrebarea stiam ce raspuns sa caut in variante); testele din Heldman m-au incurcat mult mai tare si chiar enervat pe alocuri.

    La examen au fost foarte multe intrebari din zonele Integrated Change Control & Stakeholders, urmate de Scope, Quality, Risk, Procurement si Develop Project Charter(Initiating). Calcule foarte putine si simple, la fel critical path, iar din Agile 1-2 intrebari. Intrebarile sunt diferite fata de cele prin care am trecut si mi-a luat si mie ceva timp sa ma calibrez. Majoritatea intrebarilor erau situationale si la multe erau doua variante apropiate din care trebuia sa alegi. Cateva intrebari au fost referitoare la tools&tehniques sau inputs. Eu am preferat sa dau examenul de acasa, am destule emotii inainte de un examen si ma ajuta sa fiu intr-un loc cunoscut – fara stresul de cat timp imi va lua in trafic, unde voi parca, unde e intrarea in cladire samd. Check-in-ul a fost destul de straightforward si nu am interactionat mai de loc cu supervisorii, am apasat pe chat la inceput doar pentru ca eram curioasa daca au scris ceva – m-au intrebat dupa ceva timp daca ma pot ajuta cu ceva si am zis ca nu. Pozele trimise prin aplicatie au fost suficiente, nu a mai fost necesar sa inspecteze camera.

    Primele 90 de intrebari le-am facut intr-o ora jumatate, am facut review si am preferat sa iau pauza de 10 minute. Citisem ca nu ai voie cu bauturi asa ca nu aveam nici apa in camera (am zis sa evit). Am terminat restul de intrebari in alta ora jumatate. Am marcat mai multe intrebari de revizuit ca de obicei, iar de aceasta data am si trecut prin ele cu mici modificari – inca nu stiu daca cele corecte sau nu.

    Sunt fericita ca am dus la final acest proces, iar ca recomandari as putea spune ca doua lucruri sunt cele mai importante: rutina & pasii de la Narciss (multumesc din nou). 🙂

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us