Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
ELENA
ParticipantBuna tuturor,
Voi incerca sa sumarizez exeperienta de invatare si experienta examenului sustinut in 30 decembrie.
Am facut cursul de pregatire in iunie 2015, avand in plan sa studiez 2 ore pe zi si sa sustin examenul undeva in septembrie. Mentionez ca la curs am participat strict cu obiectivul de pregatire pentru certificare, pentru ca pe partea de PM aveam deja foarte multe cunostinte, insa nu suficient de PMI -oriented, ca sa zic asa.
Prima trecere prin cartea Ritei am finalizat-o in noiembrie, am mai trecut o data prin jumatate din carte, am facut un test pe hartie de 200 de intrebari, doua teste pe calculator de 200 de intrebari, am mai citit concepte cheie si anumite parti pe care am simtit nevoia sa le reiau si m-am prezentat la examen.
Mentionez ca la simulari am avut scor de 80%, motiv pentru care m-am prezentat cu incredere la examen.
Examenul in sine mi s-a parut de bun simt din punct de vedere continut, a fost o singura intrebare de EVM care m-a “necajit”, restul au fost marea majoritate clare. Foarte asemanatoare cu testele din Rita.
Din punct de vedere organizare, da, e un examen destul de solicitant. Personal nu am simtit o mare presiune, dar a fost totusi un efort de concentrare.
Spre deosebire de simulari, la examen mi-am luat tot timpul, chiar am iesit in ultimele 10 minute si am citit si judecat cu maxima atentie, la multe din intrebari, in special la cele cu doua raspunsuri posibile. Asa ca rezultatul a fost Proficient.
Ca sa concluzionez, nu e un examen usor, dar cu studiu, exercitiu si perseverenta se poate lua. Experienta din proiecte reale ajuta, insa te poate induce si in eroare, pentru ca nu tot ce recomanda PMI se intampla asa cum recomanda PMI.
Multumiri lui Narciss pentru sprijin si mult succes celor care urmeaza sa sustina examenul.
Elena
-
AuthorPosts
