Adi C.

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17633
    AvatarAdi C.
    Participant

    Salutare tururor,

    Ma bucur sa pot scrie din postura de persoana certificata PMP. Pot spune ca a fost greu, dar Narciss cumva a facut ca efortul sa nu fie in zadar.

    Din punctul de vedere al pregatirii, n-am sa intru in prea multe detalii deoarece cred ca ceilalti colegi au acoperit foarte bine acest aspect. In plus, pregatirea mea a fost atipica, in sensul ca in toata aceasta perioada am fost in concediu parental, astfel ca am avut mult timp disponibil pe care, poate paradoxal, l-am irosit si valorificat in aceeasi masura.

    Totusi, voi puncta doua aspecte care mi se par decisive pentru trecerea examenului:

    1. Planul intocmit de Narciss trebuie urmat punct cu punct, o foarte mare importanta avand si testele respectiv debriefing-ul.

    2. Sa va odihniti foarte bine inainte de examen. Daca cumva sunteti pasari de noapte, va recomand sa exersati dormitul devreme cu cel putin o saptamana inainte, astfel incat sa va obisnuiti. Eu n-am facut asta si in ultimele trei nopti n-am putut dormi mai deloc, totul culminand cu noaptea dinaintea examenului cand, cu toate ca am adormit pe la orele 23, intr-un mod bizar m-am trezit la 3 dimineata si n-am reusit sa mai adorm decat o ora, intre 7 si 8, cand a sunat alarma telefonului (examenul l-am avut programat la 10). Nici nu pot sa va descriu clipele de groaza prin care am trecut, atat in timpul noptii, cand observam cum se scrug orele si eu nu pot sa adorm, cat si inainte de examen cand ma uitam in oglinda cu ochii impaienjeniti la figura obosita din fata si ma apostrofam ca n-am fost in stare sa fac nici macar atata lucru, sa dorm suficient.

    In privinta examenului, pot spune ca mi s-a parut mai simplu decat ma asteptam sa fie. Nu stiu daca a fost noroc sau pur si simplu am fost bine pregatit. Sper ca varianta a doua este cea corecta. Cele mai multe intrebari au fost de tipul situational, dar fara scenarii complicate sau variante de raspuns complexe, cel putin asta a fost impresia mea.

    Ca arii, majoritatea intrebarilor a fost din Integrated Change Control, Stakeholder, Resources, Risk si Quality. Calcule am avut foarte putine, de fapt doar doua, un critical path si un banal CV.

    In final doresc sa-i multumesc inca o data lui Narciss atat pentru planul infailibil de invatare cat si pentru suport si sfaturi. M-a uimit rapiditatea cu care ofera feedback, de fiecare data eu fiind in culpa cu raspunsul.

    Toate bune si spor la studiu!

    Adi

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us