Burghelea Daniel Eduard

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17657

    Buna tuturor

    Drumul meu “in linie dreapta” catre PMP a inceput in Februarie 2020, odata cu participarea la cursul Target PMP Certification a lui Narciss. Trebuie mentionat ca in acel moment aveam deja o baza de cunostinte in domeniul project managementului; am reusit astfel sa ma concentrez la curs mai mult pe conceptele inca neclare, decat pe a intelege elemente de baza.

    Odata finalizat cursul, am primit de la Narciss indicatii despre pasii urmatori, mai exact o prima baterie de teste (de calibrare), si apoi topicurile de studiat, pe zile. Din punctul meu de vedere, respectarea cu strictete a indicatiilor primite de la Narciss a fost unul din ingredientele principale ale reusitei.

    Un alt element important este capabilitatea de a mentine ritmul de studiu. Asa cum au scris si alti colegi pe forum, este foarte important ca pe toata perioada studiului sa ramai cu focusul pe obiectivul final, si anume obtinerea certificarii. Ca sa-l citez pe Narciss “Nimic altceva nu trebuie sa fie in mintea ta” (suna putin ca invataturile lui Yoda, dar e foarte important).

    Am sustinut examenul la mijlocul lunii Iunie, dupa exact 4 luni de studiu. In aceasta perioada am studiat in medie 2 ore pe zi lucratoare si pana la 6 ore pe zi in weekend. Fiindca aceasta perioada s-a suprapus peste stari de urgenta / alerta, nu am avut prea multe oportunitati de a fi distras de la invatat.

    Am preferat examinarea la centrul Pearson Vue, din mai multe motive, inclusiv cel de natura logistica. Am fost surprins placut de faptul ca am fost singur in sala de examinare, asa ca nu a trebuit sa port masca pe durata examenului. Am avut grija sa ajung cu o zi inainte la Bucuresti, am facut un drum de recunoastere pana la sediul Computerland unde au loc examinarile, asa ca in ziua de examen totul a mers “very smooth”. Verificarile nu au fost asa drastice, mi s-a luat temperatura, am lasat toate lucrurile intr-un dulap si am intrat in sala de examen doar cu pasaportul si cheia de la dulap. Singurul element care a fost ceva mai neplacut a fost zgomotul facut de alti cursanti, atunci cand soseau pentru examinare si trebuia sa li se intocmeasca formalitatile necesare. Am folosit dopurile de urechi pe toata durata examenului dar si castile in cateva randuri (atunci cand soseau noii cursanti). Insist asupra acestui aspect pentru ca e important sa lucrati la anduranta (asa cum de altfel o sa va indice si Narciss la momentul potrivit).

    Despre intrebarile de la examen, pot spune ca au fost cu totul altfel decat mi-am inchipuit. Mi s-a intamplat acelasi lucru ca si altor colegi de forum, respectiv abia a 12-a intrebare am reusit sa ma “calibrez” si sa percep intrebarile asa cum ar trebui. Pana atunci mi s-a parut ca sunt in alt film

    Asadar:

    – Intrebari mai grele decat cele din testele facute acasa. Sa zicem ca intrebarile din Heldman s-au mai apropiat un pic de nivelul lor, dar nu foarte tare.

    – Nu am intalnit decat una sau doua intrebari de testare a materiei (ceva din managementul conflictelor). In rest intrebari situationale cu 3 chiar 4 variante de raspuns viabile, la care trebuia sa stai sa gandesti putin.

    – Multe intrebari din Agile (fata de asteptarile mele), cu accent pe situatii de schimbare urgenta a scope-ului si modul in care trebuie sa reactionezi.

    – Mi s-a parut ca au fost multe intrebari referitoare la conflicte dintre stakeholders (privind beneficiile aduse de proiect) si actiunile pe care trebuie sa le intreprinda PM. Intrebari situationale la care cel putin 3 raspunsuri pareau a fi corecte si trebui analizat care din raspunsuri este

    – Mie mi-a picat doar o diagrama simpla, la care trebuia calculat un drum critic.

    – Am folosit calculatorul o singura data, ca sa calculez un CPI

    – Intradevar, multe intrebari de procurement si de risk, mai putin de communications si quality (cel putin mie asa mi s-a parut). Din nou, este ceea ce mi-a “picat” mie.

    – Multe intrebari din scope, mai ales pe zona de validate / control dar si de change requests.

    – A fost foarte important sa interpretez corect intrebarea “What should you do” in formula “What should you do FIRST”; desi nu era formulat in mod explicit acest FIRST, aveai multe raspunsuri corecte si trebuia sa decizi care este prima corecta din ele.

    – Pentru concepte precum EVA, EVM nu au avut intrebari; Cum spuneam, nici intrebari de definitie privind Tools & Techniques sau care este input / output corect la procesul cutare.

    Dupa ce am raspuns la intrebarea nr 90, am fost intrebat daca vreau sa fac review la intrebarile de pana atunci. Aveam marcate cca 10 intrebari pentru review, asa ca am facut review si cred ca am schimbat un raspuns sau doua (nu neaparat in bine). Dupa finalizarea review-ului, am fost intrebat daca vreau sa iau pauza de 10 minute. Eram OK, poate doar putin frustrat ca intrebarile erau altfel decat ma asteptam, dar eram obisnuit cu examenul de 4 ore, asa ca nu am luat pauza si am mers mai departe.

    Am terminat cele 200 de intrebari cu cca 30 de minute mai devreme, asa ca am avut timp sa fac review si la intrebarile din a doua parte a examenului. Deja spre final ma obinuisem cumva cu intrebarile, dar intervenise dorinta de a termina mai repede.

    Am facut si chestionarul de feedback, dupa care am vazut pe ecran rezultatul examenului. De fapt… cred ca am vazut doar primul cuvant “Congratulations”.

    In final, revin cu recomandarea de a respecta cu sfintenie toate indicatiile primite de la Narciss (caruia ii multumesc din nou) si de a mentine ritmul de invatare pe care vi l-ati propus, fara a va abate deloc de la el. Puteti sa o faceti, totul depinde exclusiv de voi si de taria scopului pe care vi l-ati propus.

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us