Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
alexandru.pascu
ParticipantSalutare tuturor,
Pe 10 Sept 2019 am sustinut pt prima data examenul si am obtinut certificarea PMP cu above target la toate procesele.
Voi detalia ce mi s-a parut foarte important in timpul pregatirii, inaintea examenului si in timpul acestuia.
Astfel, lessons learned:
1. Pregatirea:
Dupa saptamana de training, am inceput a invata, urmand cu strictele planul lui Narciss si sfaturile sale.
Am utilizat in proportie de 90% Rita’s Book 9th Edition si PMBOK mai mult pt unele clarificari, ITTO’s si mai ales limbajul specific.
In paralel am folosit PM Fastrack, am facut toate testele pe toate procesele si principalele KA mai dificile si pe care pune accent examenul. Rezultatele initiale au fost undeva pe la 70%, mai putin la Super PMP unde am luat initial 56%.
Cu aprox 3 saptamani inaintea examenului si pe fondul invatarii unora dintre intrebari, ajunsesem peste 90% la toate testarile din soft, ceea ce nu mai era neaparat relevant.
Am facut mereu debriefing cu foarte mare atentie atat pe intrebarile raspunse corect cat si evident pe cele pe care le-am gresit.
Am utilizat mult Google si YouTube pt explicatii acolo unde nu intelegeam unele tool-uri sau tehnici prezentate, diagrame, etc. M-a ajutat f mult acest lucru si am inteles mult mai bine astfel.
Ricardo Vargas are un clip de 54 min in care explica flow-ul logic al proceselor care mi-a placut, am printat de la el de pe site fluxul proceselor si l-am lipit pe o coala de flipchart pe dressing. La fel am procedat si cu toate formulele si abrevierile pt a le avea zilnic in fata. Pe partea cu formule, m-a ajutat f mult, le visam si noaptea.
Am tinut evidenta orelor de studiu in excel pe zile, am avut un plan bine realizat pt a ajunge la minim 180h de calitate. In cele din urma au fost 250h in fix 4 luni.
Pentru mine, perioada de studiu a fost usoara intrucat mi-a placut extrem de mult ceea ce am invatat, mai greu a fost pt sotia mea pe care am lasat-o mai mult timp singura cu fetita noastra de 3 luni la momentul respectiv. Ca sa compensez cumva, noaptea ma trezeam mereu eu aprox din 2 in 2h, ceea ce a fost crunt dar asta m-a motivat si mai tare sa finalizez, asadar, suportul familiei in perioada aceasta si intelegerea sunt aspecte extrem de importante.
Perseverenta in a invata constant intr-un timp cat mai scurt dar realizabil este cheia dpmdv.
2. Aplicatia si planificarea examenului:
Aplicatia am finalizat-o in cateva ore sub indrumarea lui Narciss. Am fost selectat pt audit asa cum imi era teama. M-am miscat f repede cu recomandarile si ce era mentionat in audit package, am trimis toate documentele cf specificatiilor prin DHL si fix in ziua in care au receptionat plicul, mi-au dat si acceptul de a merge mai departe. Tot procesul a durat o sapt din momentul in care am primit mail de selectie pt audit.
Am fost extrem de demotivat din cauza auditului si nici nu mai puteam sa ma concentrez, insa dupa raspunsul lor am fost mai motivat ca inainte.
Am programat examenul in asa fel incat sa mai ramana 3 saptamani de studiu. In aceasta perioada am urmat cu strictele planul lui Narciss, am stat o saptamana in concediu si am invatat intensiv, de dimineata pana seara. A meritat si m-am simtit foarte pregatit dupa aceasta saptamana in care practic visam Rita si testele din Heldman si Fastrack.
3. Examenul:
Cu o zi inainte de examen, m-am relaxat, am dormit si m-am alimentat bine, am iesit singur la o plimbare seara tarziu prin parc pt a-mi limpenzi gandurile si oxigena creierul.
Testarea am sustinut-o la Computerland unde am ajuns cu o ora inainte si am asteptat cuminte. Fata de la receptie a ajuns cu 15 min inainte de ora programata.
In timpul examenului, am fost singur in sala, iar experienta a fost una dezamagitoare in sensul ca a fost o galagie de nedescris pe toata perioada sustinerii examenului. Galagia a provenit de la o sala de mese lipita de sala de examen si de la o sala de training plina cu studenti. Nu am probleme de concentrare in conditii de zgomot, insa de data asta a trebuit sa folosesc dopurile care nu aveau niciun efect si am stat o mare perioada de timp cu degetele sau palmele peste urechi pt ca era un distractor f mare care chiar m-a afectat. In rest, am primit o coala laminata pe care mi-am trecut dupa tutorial in cele 3 min care mai ramaseseara, toate formulele.
Cf instructiunilor, am ridicat mana pt a fi vazut pe camera pt a cere o noua coala si pt a merge la toaleta, am asteptat aprox 10-15 min cu mana ridicata si degeaba, am continuat sa raspund la intrebari, am mai incercat o data, dupa care a venit domnisoara de la receptie si am putut sa plec din sala. Evident ca m-am intors f repede inapoi si era nepregatita cu foaia pe care trebuia sa completeze ora iesirii si a intoarcerii.
In ceea ce priveste examenul, in momentul in care a aparut prima intrebare, nu imi venea sa cred ca sunt in timpul testarii reale si imi era teama sa aleg un raspuns daca nu eram 100% sigur.
Siguranta a aparut la jumatatea testarii cand am observat ca imi va ajunge timpul si am inceput sa fiu extrem de relaxat.
Spre deosebire de testele pregatitoare, la examenul real am marcat pt review aprox 35 intrebari. Am terminat de raspuns la toate cele 200 intrebari cu aprox 37 min inainte de termen asadar aveam 1 min de review pt fiecare intrebare marcata.
La primele 15, cred ca am schimbat varianta de raspuns la aproape jumatate, exact intrebarile la care am raspuns cand eram stresat la inceputul examenului si pe care la review imi pareau evidente raspunsurile, la restul am lasat aproape la toate varianta initiala.
Dpdv al intrebarilor si ariilor incluse mai des in examen, asa cum au scris si ceilalti dinaintea mea, multe intrebari care implicau change management, foarte multe; stakeholder, communication, quality la fel multe (multe variante in examen cu manage, control quality, validate scope); o singura diagrama cu un calcul de float al unei activitati aflate pe critical path dar destul de diferit ca enunt al activitatilor, respectiv cu date calendaristice ale activitatilor succesoare. Eu am facut repede si un FP si BP, dar n-au mai venit intrebari conexe pe diagrama; am avut aproximativ 8-10 formule EAC, CPI, SPI interpretari situationale, nu variante cu calcule brute; destule intrebari care aveau variante project charter; putine din risk contrar asteptarilor mele; fara teorii motivationale sau de calitate, cred ca nu am avut nicio intrebare teoretica, toate au fost situationale, niciuna de etica.
Intrebarile erau formulate pe maxim 3 randuri, ceea ce mi-a placut.
Overall, examenul mi s-a parut extrem de dificil si solicitant psihic, am trait cu impresia ca va fi mai usor, dar s-a dovedit a fi a wrong assumption de departe.
Am terminat examenul cu 3 minute inainte, am fost totusi foarte relaxat cand am dat next, eram sigur ca am facut peste 80% corect.
Pentru mine, tota experienta aceasta a fost minunata, am invatat extrem de multe lucruri noi pe care sper sa am ocazia sa le folosesc cat de curand. Am cel putin 3 prieteni pe care I-am molipsit cu entuziasmul meu si care vor sa se inscrie la cursuri si sa inceapa sa invete.
Narciss, multumesc mult pt tot, a fost cea mai buna experienta de learning ever.
Mult succes tuturor si never, ever give up!
Alexandru Pascu, PMP
-
AuthorPosts
