ailinmenabil

Forum Replies Created

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • in reply to: Impresii de la examenul PMP #17625
    Avatarailinmenabil
    Participant

    Buna tuturor,

    am obtinut si eu certificarea PMP duminica aceasta, pe 2 Iunie.

    Examenul in general mi s-a parut mai usor ca dificultate decat SuperPMP sau testul din PMPrepCast. M-a ajutat faptul ca am recapitulat inainte de examen capitolele Resource, Risk, Communications, Stakeholder Management, Monitoring & Controlling din PMBOK, au fost foarte multe intrebari din aceste arii.

    Am terminat examenul in aproximativ 2 ore jumatate, atmosfera din sala de examen mi s-a parut una relaxata, am folosit si castile antifonice, nu i-am simtit pe ceilalti din sala si m-am putut concentra mai bine decat o puteam face acasa.

    Am marcat aproximativ 5 intrebari pentru review, erau niste intrebari situationale in care intrebarea era destul de vaga si pareau mai multe variante de raspuns corecte.

    Examenul a avut aproximativ 5 intrebari cu formule de cost (EAC, ETC) si vreo 3 cu network diagrams.

    Ca pregatire, nu pot spune ca am putut sa ma mobilizez imediat dupa curs (pe care l-am facut in iunie anul trecut!), dar cap coada, pot spune ca a durat cel mult 2 luni, in Octombrie am parcurs Rita si apoi a urmat o perioada de aproximativ o luna de testare intensiva. Am pornit de la un scor de 58.8%.

    Ii multumesc lui Narciss pentru suport si implicare, m-a ajutat cu siguranta faptul ca am trecut prin mai multe exemple de teste si faptul ca am avut la cine apela pentru nelamuriri si aplicatia oficiala.

    Succes tuturor!

Viewing 1 post (of 1 total)

Contact Us