Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
maus80
ParticipantSalut,
Continui seria succeselor lui Narciss: dupa cursul sustinut la mijlocul lui iunie am reusit sa obtin certificarea dupa 2 luni.
Am fost foarte hotarat inca de la inceput sa dau examenul cat mai repede dupa terminarea cursului, asa ca am trimis aplicatia in saptamana imediat urmatoare. Surpriza! Am fost supus auditului. Am trimis prin UPS un plic cu diploma de master, diploma de absolvire a cursului si un plic sigilat ce continea experienta pe proiecte certificata de managerul meu; tot procesul a durat cam 2 saptamani si la sfarsit am primit confirmarea ca ma pot inscrie la examen.
Perioada de invatare a fost impartita in doua: timp de trei saptamani am citit din Rita, relaxat, doar in weekend-uri – in total pana in 40 de ore, iar in urmatoarele 2 saptamani (cat am fost in concediu) am continuat intensiv, intre 4 si 8 ore pe zi, cu pasii personalizati trimisi de Narciss (cam inca 80 de ore). In cazul meu mi-a recomandat sa fac o multime de teste urmate de debriefing, ce s-au dovedit deosebit de utile: mi-am dat seama ce trebuie sa mai aprofundez, mi-au crescut rezistenta (le-am facut in general in conditii de examen, calupuri de 150-200 intrebari – initial abia ma incadram in cele 4 ore, la sfarsit ajungeam pe la 3 ore) si mi-au creat un anumit reflex (ca sa zic asa, mi-au educat PMI-ismele). In total cred ca au fost peste 5000 de intrebari (tot ce era in Rita, si multe altele online). Dupa prima saptamna de teste ma credeam zmeu, voiam sa ma programez la examen, dar mi-a zis Narciss sa fac un SuperPMP si m-am desumflat, doar 61%. Asa ca am continuat inca o saptamana conform unui plan ajustat, cu alte serii de teste.
Este foarte important sa urmati pasii pe care vi-i recomanda Narciss, in ordinea data. La final, cand aveam impresia ca am trecut cam prin tot, mi-a dat sa citesc sectiuni din PMBOK si Rita ce m-au ajutat sa pun lucrurile cap la cap, sa stabilesc niste legaturi mai solide intre procese. In plus, nu incercati sa memorati nimic din ITTO, ci sa vi le explicati si o sa fie totul mai usor. In cazul tool-urilor sau a proceselor ce nu imi erau clare eu m-am mai documentat online – wikipedia le descrie foarte bine si sunt si destule filmulete explicative pe youtube.
Examenul a fost solicitant fizic si psihic, cu tot antrenamentul anterior, si mediu ca dificultate. Scorul a fost moderate la Initiating si Closing, proficient la celelalte, mi-a luat 3 ore si jumatate sa raspund la toate intrebarile si inca 10 minute sa fac review celor 5 intrebari marcate. Intrebarile au fost destul de asemanatoare cu cele din Rita, engleza a fost ok, nu foarte lungi, si multe cu next, best, first. Asa cum au zis si colegii anterior, o parte importanta au fost legate de stakeholderi (amestecate cu communication).
Va urez succes,
Adi
-
AuthorPosts
